Такі випадки можуть мати вплив на якісний склад ЗСУ і створювати невигідну ситуацію як для держави, так і для громадян, які потрапляють в такі обставини.
Ужгородського правозахисника і блогера з вродженою вадою зору Віталія Грегора тиждень тому поспіхом відправили на війну. В обід 11 березня його з-під будівлі Закарпатської обласної військової адміністрації під поліцейським конвоєм доправили до військкомату і того ж вечора відправили за межі області. Перед цим він критикував військкомат і владу області за те, що до військових не доходять передані митницею конфісковані автівки.
Вивчивши обставини справи та медичні документи адвокат Наталія Майстренко вважає, що Віталію Грегору не дали можливості підтвердити стан свого здоров’я наявними у нього висновками медичних установ. Натомість його примусово скерували на проходження медогляду. А під час самого огляду дефекти зору визначали поверхнево, без застосування офтальмологічного обладнання та кваліфікованого огляду лікаря-окуліста і без належного оформлення документації ВЛК.
Адвокат також зауважує, що дефект у правовідносинах подібний цьому не найкращим чином впливає як на обороноздатність держави у стані війни, так і на активну патріотично спрямовану частину громадян, які відстоюють незалежність та ідентичність країни в тилу.
«Таким чином ЗСУ поповнились особою, яка не має ні спеціальної підготовки, ні відповідного стану здоров’я для виконання тих задач, що покладаються на військовозобов’язаного у воєнний час», – коротко резюмує ситуацію Наталія Майстренко.
Цього тижня під час брифінгу керівник обласного військкомату Олександр Музиченко на питання журналістів щодо ситуації з Віталієм Грегором відповів, що згідно «керівних документів» (у розумінні Музиченка це висновки ВЛК – ред.) усі чоловіки, яких призвали (більше 9-ти тисяч – ред.), придатні до військової служби.
На уточнююче питання журналістів щодо того, що правозахисник не бачить на одне око, Музиченко відповів наступне:
«Є порядок проходження медичної комісії і є перелік хвороб, по яким визначається придатний чи не придатний. Перелік хвороб, по яким визначається «придатний» чи «не придатний» є один у мирний час і інший у воєнний час. На воєнний час там, фактично, спрощена система проходження медичної комісії. Ніхто би не допустив хвору людину призватися до військової служби».
Повна дискусія за посиланням https://www.facebook.com/watch/live/?extid=CL-UNK-UNK-UNK-AN_GK0T-GK1C&ref=watch_permalink&v=3176626025931169 на 12-ій хвилині брифінгу.
На сьогодні єдиним нормативно-правовим документом, який регулює порядок проходження кандидатів до служби у лавах ЗСУ навіть під час мобілізації є затверджене наказом Міноборони №402 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України. Будь-які згадки про «спрощену систему» медичного огляду під час моблізації у воєнний час там відсутні.
«24 лютого 2022 року Президентом України видано указ «Про загальну мобілізацію» за №69/2022, яким голова держави зобов’язав голів обласних державних адміністрацій забезпечити створення та роботу обласних, районних та міських медичних комісій.
Разом з тим глава 3 розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України встановлює правила проведення медичного огляду військовозобов’язаних саме під час мобілізації, у особливий період. Відомості про видання Міністерством охорони здоров’я України чи Міністерством оборони України «нового» наказу щодо введення спрощеного порядку медичного обстеження військовозобов’язаними та резервістами під час мобілізації відсутні. Тож твердження обласного воєнкома треба оцінювати критично. Схоже, воно скероване виключно на те, щоб приховати діяльність із свавільного, хаотичного, неорганізованого, без дотримання норм і приписів спеціальних актів та закону «відбору» кандидатів під час мобілізації», – продовжує адвокат Наталія Майстренко.
Правник також вважає, з урахуванням того, що зараз в Закарпатті стають на військовий облік мешканці з багатьох регіонів країни, такі дії дискредитують не тільки військкомат (ТРЦ та СП), як такий, що на власний, часто упереджений, розсуд виконує мобілізацію, але й діяльність штабу Закарпатської обласної військової адміністрації.
Ще минулого тижня журналісти «ПравдаЄ» звертались за коментарями ситуації навколо призову правозахисника і блогера Віталія Грегора до керівника обласного військкомату Олександра Музиченка. Проте комісар проігнорував поставлені журналістами запитання.
У той же час сьогодні в області відмовляють у мобілізації військовим з досвідом, які проявляють бажання вступити до лав ЗСУ чи ТРО, у зв’язку з «відсутністю вільних місць».
Олена Мудра
Схожі новини
Категорії
- Без рубрики (3)
- Медіа (16)
- Новини (2 319)
- Розслідування (27)
- Спецпроєкти (33)
Підписатись на новини
* Ви будете отримувати останні новини та оновлення з нашого сайту!