Багатоповерхівка в Ужгороді позаду студентського центру дозвілля «Ювентус» виросла замість будівлі операторської для автостоянки та, як виявилося, збудована фірмою міського депутата. Прокурори вимагають знесення незаконної будівлі.
Багатоповерхівка замість операторської для автостоянки
Ще восени позаминулого року журналісти проєкту «ПравдаЄ» з’ясували, що на місці багатоповерхівки, розташованої в Ужгороді по вулиці Митрака 10, мали збудувати будівлю операторської для відкритої автостоянки – на це вказували містобудівні умови та обмеження, видані міською радою.
Будівля, яка виросла замість операторської, розмістилась на двох земельних ділянках, власники яких відмовились надавати коментарі. Паспорта об’єкту будівництва також не було.
В управлінні державного архітектурно-будівельного контролю Ужгородської міської ради пізніше повідомили про подання судового позову проти власника однієї з двох земельних ділянок з метою знесення об’єкту будівництва. Влітку цього року стало відомо, що Закарпатський окружний адмінсуд відхилив позов профільного управління.
В опублікованому рішенні суду, окрім всього, дізнаємось, що у квітні 2021 року, відповідач отримав нові Містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва, затверджені наказом головного архітектора Ужгорода.
Тобто умови та обмеження для проєкту будівництва багатоповерхівки надали вже після зведення багатоповерхівки.
«Містобудівні умови та обмеження надаються не на те, що вже збудовано, а те, що можна будувати» – каже головний архітектор Ужгорода Олег Боршовський. За його словами підставою надання нових містобудівних умов та обмежень була зміна цільового призначення однієї із земельних ділянок під будівництвом. Проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки зі зміною цільового призначення для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови був затверджений рішенням сесії Ужгородської міськради 22 грудня 2020 року. Попереднє цільове призначення цієї земельної ділянки було для розміщення та експлуатації будівель та споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій.
Виходить, міська рада своїм рішення пост-фактум дала можливість легалізувати вже збудовану багатоповерхівку замість невеликої будівлі операторської.
Хто і що будує
В реєстрі дозвільних документів знаходимо скасоване повідомлення про початок будівельних робіт на Митрака 10, видане у травні Управлінням державного архітектурно-будівельного контролю, під будівництво багатофункціональної будівлі. Генеральним підрядником будівництва у документі вказана будівельна компанія «МКВ».
Дані Єдиного державного реєстру вказують, що кінцевими бенефіціарами, тобто власниками, компанії є Віталій та Микола Коціпаки. Коціпак Віталій Олексійович – депутат Ужгородської міської ради VIІI скликання від фракції ВО «Батьківщина».
Жодних інших документів, окрім загаданого вище і скасованого повідомлення про початок будівельних робіт забудовник не має. Це підтвердила начальниця управління державного архітектурно-будівельного контролю Ужгородської міськради Олександра Зотова у коментарі журналісту проєкту «ПравдаЄ».
Відповідно до статті 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», право на виконання підготовчих робіт і будівельних робіт на об’єктах, що за класом наслідків належать до об’єктів з незначними наслідками СС1 (а саме такий клас указаний у скасованому повідомленні), об’єктах, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт.
Виконувати будівельні роботи без подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт забороняється, каже закон.
У реєстрі дозвільних документів є ще одне повідомлення про початок будівельних робіт від 22 січня 2020 року, яке стосується адреси Митрака 10. Проте в ньому якраз таки вказано будівництво будівлі операторської для відкритої автостоянки, а не житлової або офісної багатоповерхівки.
За словами керівниці місцевого ДАБК Олександри Зотової, забудовнику виносили приписи та притягували до відповідальності за порушення у сфері містобудування востаннє восени минулого року через штрафні санкції у розмірі близько 25 тисяч гривень.
Також керівниця додала, що місцеве ДАБК не планує приймати в експлуатацію даний об’єкт, поки тривають будь-які слідчі дії чи судові розгляди стосовно нього. Проте змушене буде це зробити у разі подібної вимоги суду.
Кримінальне провадження
Водночас, за результатами моніторингу бази відкритих даних YouControl журналістам вдалося з’ясувати, що підприємство депутата фігурує у кримінальному провадженні, відкритому ще в лютому 2020 року, яке якраз таки стосується будівництва по вулиці Митрака.
Згідно інформації, оприлюдненій в останній ухвалі суду, «досудовим розслідуванням встановлено, що посадові особи Ужгородської міської ради незаконно передали земельну ділянку в оренду в той час коли вказана земельна ділянка накладається на земельну ділянку, що перебуває у постійному користуванні центру дозвілля «Ювентус».
Крім цього, слідчим встановлено, що на розі вулиць Олександра Митрака та Робочої здійснюються будівельні роботи без дозвільних документів та з численними порушеннями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, забудовником самовільно захоплено та загороджено будівельним парканом земельну ділянку площею 0,0167 га та всупереч Генеральному плану міста. Під час розроблення документації із землеустрою, ідеться в ухвалі, виконавцем робіт не здійснювався виїзд на місцевість та не фіксувався об`єкт нерухомого майна, який розташований на земельній ділянці.
Важливо, що за інформацією слідчого, вказаній в ухвалі, Управління містобудування та архітектури Ужгородської міської ради ще у 2019 році у детальному плані території передбачило багатоповерхову будівлю на вказаних вище земельних ділянках, що, на думку правоохоронців, у свою чергу підтверджує умисне сприяння у зміні цільового призначення у відповідність об’єкту будівництва саме багатоквартирного житлового будинку.
Слідчий також повідомляє про проведені обшуки у власників земельних ділянок, офісі будівельної компанії «МКВ», а також профільних відділах Ужгородської міськради: Управлінні Державного архітектурно-будівельного контролю, Управлінні містобудування та архітектури, Департаменту міського господарства та відділі землекористування.
Наразі у справі тривають будівельно-технічні та земельно-технічні експертизи. Тож суддя ухвалив рішення продовжити строк досудового розслідування до лютого наступного року.
Коментар забудовника
Зауважимо, що будівництво по вулиці Митрака в Ужгороді не вказано на сайті фірми-забудовника. Проте інформація про так званий житловий комплекс «Ювентус» розміщена ще з позаминулого року на декількох інших веб-ресурсах.
Разом із тим, за номером, вказаним на сайті будівельної компанії «МКВ», нам повідомили, що будівництвом по вулиці Митрака їхня компанія не займається та коментувати ситуацію не захотіли.
Натомість у телефонній розмові із журналістом власник компанії, депутат міськради Віталій Коціпак також переконував, що без необхідних дозвільних документів «МКВ» не займалась будівництвом за вказаною адресою, а хто будував об’єкт він сказати не може:
Віталій Коціпак: МКВ буд не веде на даний момент жодних робіт на цьому будівництві!
Журналіст: І не вело?
Віталій Коціпак: Це я вам не скажу. Треба дивитися договора і так я зможу відповісти на питання.
Однак у додатку Телеграм за номером телефону, по якому журналісти і сконтактувалися із паном Коціпаком, на заставці профілю зображення будівлі, схожої до тої, яка збудована на Митрака 10 та яка фігурує на декількох веб-ресурсах як «ЖК «Ювентус».
У день виходу матеріалу стало відомо, що Закарпатська обласна прокуратура через суд вимагає знесення незаконно збудованої багатоповерхівки. Про це вони повідомили на своєму сайті. «Забудовники не дотримались усіх необхідних будівельних норм, санітарних і протипожежних вимог, що підтверджено експертизою» – вказують у прокуратурі. Те, що об’єкт зводять без відповідних документів підтвердили і результати перевірок управління державного архітектурно-будівельного контролю Ужгородської міської ради.
***
«Спочатку збудувати, потім узаконювати» – така логіка вбачається у процесі зведення багатоповерхівки на Митрака 10 в Ужгороді з огляду на вказані факти та обставини. Попри все те, що міська рада та чиновники зробили для того, аби легалізувати об’єкт, будівництво все ще залишається сумнівним з точки зору закону. І не тільки тому, що триває досудове розслідування, прокуратура подала позов до суду, а й тому, що навіть майже через два роки від початку будівництва на майданчику все ще немає паспорта об’єкту – документа, який би і мав сказати ужгородцям: хто будує, для кого будує, хто контролює будівництво та на підставі чого воно власне здійснюється.
Станіслав Данко
Схожі новини
Категорії
- Без рубрики (3)
- Медіа (16)
- Новини (2 332)
- Розслідування (27)
- Спецпроєкти (34)
Підписатись на новини
* Ви будете отримувати останні новини та оновлення з нашого сайту!