Допис у Фейсбуці, через який ужгородський правозахисник Віталій Грегор потрапив в опалу до влади Закарпаття, стосувався конфіскованих митницею автівок. Згідно розпорядження Кабміну, ці транспортні засоби з митниці передані на потреби ЗСУ, проте по факту отримати їх військовій частині не так просто.
Біля обіду 11 березня ужгородського правозахисника і блогера Віталія Грегора затримала поліція. Його звинуватили в ухилянні від служби в армії та доправили до військкомату, де він пройшов медогляд і залишився чекати відправлення. Зі слів Віталія жодних речей зібрати не дали, як і не дали можливість рідним ці речі привезти. Пізно ввечері його разом з іншими відправили за межі Закарпаття.
Як тільки Віталій покинув військкомат, на деяких закарпатських онлайн-ресурсах з’являється злите з військової установи відео та текст, у якому правозахисника називають ухилянтом.
У той же час він сам повідомив, що 1 березня хотів записатись у тероборону, але йому та кілька десяткам бажаючих відмовили через брак місць.
Віталій Грегор – правозахисник і блогер з Ужгорода. Учасник Революції гідності та волонтер з початку війни на сході України. Останній час працював при Закарпатській обласній військовій адміністрації. Займався формуванням тероборони, організацією ремонту переданих митницею на потреби ЗСУ транспортних засобів та організацією виїзду дітей-сиріт та мам з дітьми за кордон. Віталій має вроджену ваду, через яку практично не бачить на праве око (ця інформація оприлюднюється з дозволу героя матеріалу – ред.).
Допис, за який відправляють на війну
6 березня правозахисник на своїй Фейсбук-сторінці опублікував допис у якому нарікав на бездіяльність військового комісара Закарпаття Олександра Музиченка через труднощі з передачею отриманих від Закарпатської митниці транспортних засобів на потреби ЗСУ. Автор стверджував, що військкомат не виконує закони воєнного стану і автівками забезпечують військових переважно волонтери, які купляють їх на пожертви небайдужих.
У коментарях журналістам «ПравдаЄ» Віталій Грегор розповів, що один із батальйонів Закарпаття тиждень намагався укомплектувати себе транспортом. Дві автівки купили волонтери, а гарантовану державою вдалося отримати лише після надання проблемі розголосу.
Також Віталій стверджує про випадки, коли машина через свій технічний стан не придатна для експлуатації, або випадки коли якесь із обласних відомств зарезервувало автівку собі:
«Так було, наприклад, з мікроавтобусом Mercedes-Benz Vito 2011 року випуску на Виноградівській митниці. Для авто не було ключів і майстер зробив їх безкоштовно. Проте трапляються машини у такому стані, що вигідніше купити у Словаччині «євробляху», ніж ремонтувати передану. Або ще випадок. Приїхали з військкомату на митницю, знайшли бус який підходить, але на ньому листок з написом «Закарпатська ОДА». А у військових немає контакту кому дзвонити щоб перевірити, чи машина дійсно потрібна області, чи прикривають. Тоді цю ситуацію має з’ясовувати обласний військкомат.»
Правозахисник каже, що після оприлюднення допису йому телефонували та просили видалити публікацію. Він відмовився і вважає учорашні події показовою розправою.
Журналісти «ПравдаЄ» намагались отримати коментар від керівника обласного військкомату Олександра Музиченка. Проте його мобільний номер не відповідав і ми надіслали йому питання через застосунок Вайбер.
Зокрема поцікавились, чи під час проходження військово-лікарської комісії Віталієм Грегором взяли до уваги його вроджену ваду зору. А також попросили дати коментарі стосовно звинувачень у незабезпеченні військових частин області автівками, які передала Закарпатська митниця. На момент виходу матеріалу відповідь ми не отримали.
Що це за автівки з митниці?
26 лютого у з‘вязку із вторгненням в Україну російських військ і запровадження воєнного стану, Кабмін розпорядився передати з Держмитслужби конфісковане і безхазяйне майно, а також те, що перейшло у власність держави на потреби збройних сил України. Вже 3 березня Держмитслужба повідомила, що Закарпатська митниця передала військовим 390 транспортних засобів.
Того ж дня митники поінформували, що передали Закарпатському ОТЦК автомобілі, вантажні причепи та напівпричепи. А в терцентрі запевнили, що отримані транспортні засоби будуть розподіляти військовим підрозділам, які їх потребують.
Передані ЗСУ автівки на одній із митниць Закарпаття
Передані автівки у дворі обласного військкомату
Трапляється, що в середині автівка виглядає і так
Як виявилося згодом, серед 390 транспортних засобів є непридатні до експлуатації, а також ті, які зарезервовані іншими відомствами.
Під час брифінгу 10 березня голова Закарпатської обласної військової адміністрації Віктор Микита повідомив, що на майданчик з конфіскованими транспортними засобами на сьогодні знаходяться 200 автівок, які проходять технічну перевірку. Також голова зазначив, що зараз пріоритетом для області є комплектування територіальної оборони і потреби 128 бригади.
З його слів на сьогодні військовим передали вже близько 10 автівок.
У Держмитслужбі пояснили, що серед переданих на потреби ЗСУ транспортних засобів є такі, що вилучені вилучені більше п’яти років.
«Ми вважаємо, що якщо є волонтери які мають розуміння як на даний час змусити цей транспортний засіб рухатись, привести його у відповідність і в рамках передачі цих транспортних засобів до військової адміністрації можуть його (авто – ред.) відновити – питань нема», – прокоментував заступник голови Держмитслужби Олександр Щуцький.
Олена Мудра
Схожі новини
Категорії
- Без рубрики (3)
- Медіа (16)
- Новини (2 191)
- Розслідування (26)
- Спецпроєкти (33)
Підписатись на новини
* Ви будете отримувати останні новини та оновлення з нашого сайту!