ГО «Екосфера» у рамках нового проєкту відвідала мінісортувальний цех при ОСББ, який створила ужгородка Ксенія Шокіна ще у липні 2020-го року. 

Дівчина не просто сама сортує сміття, але й навчила цьому мешканців будинку. За весь час на здачі вторсировини заробили майже 3 тис. грн, які витратили на облагородження території біля під’їзду. Таким чином не тільки заощаджуючи кошти, необхідні на вивезення загального сміття, але й зменшуючи кількість відходів у довкіллі. Цей текст про цифри, результати та ідею однієї людини, здатної змінити свідомість багатьох.

Як вдалося організувати сортування в ОСББ?

Скептицизм та пасивність – те, з чим стикнулася Ксенія, коли вперше запропонувала сортувати відходи. Втім, ця ідея таки відгукнулася і правління ОСББ виділило цілий підвал для зберігання вторинної сировини. Почали збирати ПЕТ-пляшки, мішаний пластик, скло, папір, картон, із часом алюмінієві банки. Насамперед до справи долучились жінки літнього віку, які полюбляють відпочивати на лавках. Побачивши, що хтось несе пляшки, або ж коробку з-під піци на загальний смітник, жінки їх зупиняли та пояснювали, де потрібно залишати відходи. Роз’яснювальну роботу проводила і сама Ксенія, адже спочатку до підвалу несли гребінці, фотоапарати, посуд, вази. З часом люди звикли приносити необхідну вторсировину до входу у підвал, а згодом Ксенія заносила все, що принесли до підвалу та розділяла по фракціям.

Особистий ентузіазм – головний рушій процесу

Сортувати такі об’єми відходів справа нелегка. Перш ніж здати вторсировину на заготівельну станцію, їх необхідно досортувати і скласти, зв’язатися із сортувальною станцією, щоб приїхала машина та забрала відходи. У цьому процесі Ксенії неабияк допомагає мама, підключаються сусіди, хоча первинне сортування має бути особистою відповідальністю кожного мешканця.

Такий мінісортувальний цех при ОСББ чи не єдиний на Закарпатті. Про ініціативу Ксенії почали знімати новинні сюжети, тож ідея набула чималого розголосу. Сусід почав носити картон із магазину біля дому, а одного разу хтось залишив біля сміттєвих баків 8 мішків із пластиковими пляшками, які були датовані 2013 роком.

«Я тоді була в іншому місті й мені скинули фото – пляшки займали весь простір аж до верху підвальних дверей. Чесно? Я розплакалася. Але коли повернулася, то весь цей улов потрібно було стиснути, щоб вони займали менше місця. І я зрозуміла, що проведу в підвалі не одну годину. Саме зайшла активна сусідка, яка популяризує це діло серед сусідів. І вона підірвала всіх на ноги, нас зібралось 8-10 осіб. І всі дружньо проробили роботу за пів години. Для мене це було дуже цінно. Емоції важко передати. Я дуже хочу своїм прикладом показати іншим, що це все можна і потрібно робити. Ужгороду потрібне сортування» – ділиться спогадами Ксенія.

До ідеї сортування долучилися жителі сусіднього будинку, сусідньої вулиці, приносили відходи із проспекту, Грушевського та навіть з Нового району.

За півтора роки вивезли більше 1.3 тонни вторсировини

За словами Ксенії Шокіної, сортування сміття – не надто прибуткова справа. Коли тільки започаткували ідею, ціни на вторинну сировину були досить низькі. Наприклад, за кілограм макулатури платили по гривні. За останній рік ця вартість відчутно зросла – на Станції заготівлі вторсировини за кілограм картону, або білого паперу платять 3 грн.

Втім, основна ціль Ксенії – не прибуток, а зменшення кількості відходів у довкіллі. За півтора роки вдалося вивезти 1340 кг вторинної сировини. Все це могло опинитися на сміттєзвалищах, ситуація з якими в області вкрай критична.

За весь час діяльності сортувального цеху вдалося заробити майже 3 тис. грн. Ці кошти вирішили витратити на оновлення двох лавок біля будинку. В реалізації ідеї допомогли волонтери руху «Будуємо Україну Разом».

«Я могла зробити щось мінімальне, наприклад, погасити заборгованість по будинку. Вкласти всі гроші туди. Але цього ніхто не помітить і не відчує. Лавки – це те, що буде видно, те що будуть бачити мешканці будинку щодня. Коли вони знають, що це результат того, що вони колись принесли якусь пляшку від мінеральної води. Це буде мотивувати людей нести ще не одну пляшку» – зазначила ініціаторка ідеї Ксенія Шокіна.

Дівчина щиро вірить, що її ідея колись надихне інших людей запровадити сортування відходів при своїх ОСББ. Адже і в неї самої така думка зародилася після перегляду новин про успішну реалізацію такого проєкту в інших містах України.

ЕКОСФЕРА