Відтепер діє заборона на куріння у громадських місцях як звичайних сигарет, так і електронних або кальянів. Закон визначає чіткий перелік місць де палити не можна. А от де мають бути спеціальні зони для курців у закладах громадського харчування – не каже.
«Знаю, що є Закон про заборону паління, але визначених місць так і немає. Не знаєш, де можна палити, а де не можна. Тут поліція стояла, я палив, і до мене ніхто не підійшов. Хто хоче палити, завжди знайде місце. Нічого не зміниться. Нещодавно ходив в одне кафе, спитав офіціанта, чи можна палити. Попросив попільничку, принесли», – каже мешканець облцентру Вадим Легеза, який як і інші курці, тільки звикає до нових правок антитютюнового Закону.
11 липня набрали чинності редакції в Законі України № 1978-IX від 16.12.2021 «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення». Нововведення спрямовані на зменшення привабливості тютюнових виробів. Крім того, спрямовані захистити громадян від наслідків вторинного тютюнового диму, викидів у навколишнє середовище від електронних сигарет та аерозолю, що слугує для нагрівання тютюнових пристроїв.
Стаття 13 цього Закону передбачає перелік місць, де заборонено палити. Це стосується ліфтів, таксофонів, приміщень на території закладів охорони здоров’я, дитячих майданчиків тощо. Неля Тішкова, начальник відділу адміністративної практики Управління поліції у Закарпатській області зазначає, цей перелік невичерпний:
«Органи місцевого самоврядування можуть визначати самостійно місця, в яких буде також заборонено вживання тютюнових виробів. Дозволяється в аеропортах, але при одній умові: в тому місці, де не можуть знаходитися інші особи, які відвідують аеропорт. Таке місце має займати лише 5 % від загальної площі споруди».
Поліцейська додає, що заборона стосується, зокрема, й літніх терас, якщо вони – частина загальної споруди, де розматований заклад.
Випадки порушення фіксували як до моменту вступу змін, так фіксують і сьогодні. Адміністративний кодекс передбачає за це відповідальність у вигляді попередження або штрафу від 51 др 170-ти гривень. За повторне порушення протягом року, доведеться заплатити від 170 до 340 гривень. Виносити правопорушнику попередження або штраф працівник поліції визначає самостійно. Однак на практиці патрульні інший принцип:
«Тепер не виносимо попередження взагалі. Інспектору не заборонено виносити попередження, але відколи військові дії, ми виносимо тільки штраф. Виносити попередження нераціонально. Вартість самого бланку більша, якщо накласти попередження. Тобто витрачу державні кошт, а людина не буде покарана», – пояснює Неля Тішкова.
Що думають ужгородці?
Ужгородці підтверджують факт, що попередження не надто дієві.
«Якщо б я курив і мені дали попередження, я б головою кивнув і далі курив би. Так зробить кожен», – ділиться думками ужгородець Андрій Волошков.
Втім дехто і більш законослухняний. «Штраф, напевно, зупинить людей курити ті ж самі Elf Bar у громадських місцях, коли в людей алергія. Сам бачив, як курили просто в маршрутці», –переконаний Артем Бігаль.
А от питання щодо місць, які законом передбачені як території на яких дозволяється палити, містян турбують. Так, Ольга Шароді переконана, що місця для паління мають бути окремо: «Повинні бути облаштовані спеціальні зони. У кожної людини є свої звички і відмовлятися від них так різко – це занадто».
Містянка Таїсія Тарант ставиться до нововведень нейтрально. Дівчина не палить, тому Закон на неї не впливає, а дим від тютюнових пристроїв, за її словами, їй ніколи не заважав. «Краще було б у парках зробити окрему зону, щоб ніхто не обурювався», – розмірковує Таісія і висловлює нерозуміння, чому відтепер не можна палити на терасах, адже там свіже повітря.
Про свободу вибору нагадує інший співрозмовник Владислав Семак: «Якщо такий законопроєкт набрав силу, значить були скарги, чи то побажання, щоб обмежити це право. Живемо в демократичній державі, це свобода слова. Кожен обирає, як йому жити. Люди створюють правила і це нормально».
Громадські заклади реагують
Законом забороняється відводити в закладах ресторанного господарства та приміщеннях підприємств спеціальні зони для куріння. Відповідальність за дотримання норм – за власниками. Вони повинні повідомити персонал про нові запровадження, розмістити відповідні таблички про заборону паління та забрати попільнички і контейнери для тютюнових виробів (електричного нагрівання) – IQOS.
Про те, як реагують люди на нові правки до Закону про заборону паління тютюнових виробів, розповідає Анастасія Кішмар, яка працює в одному з популярних закладів міста:
«Більшість людей почали бунтувати, чому не можна курити. А є такі, котрі навпаки дякують, бо приходять із дітьми і немає скарг. Деякі люди, коли чують, що не можна палити, йдуть, але що можемо зробити? Ми поставили таблички: «Місц для паління». Звичайно, є люди, які не дуже дотримуються цього, але ми їм говоримо, що потрібно відійти покурити у відведене місце. Дехто не розуміє і може запалити на терасі, але ми їх попереджаємо, що потрібно іти в місце для куріння».
Як бачимо, людям потрібен час, аби звикнути до нововведень, і не виключено – більше інформування і роз’яснення нововведень Закону.
Схожі новини
Категорії
- Без рубрики (3)
- Медіа (16)
- Новини (2 299)
- Розслідування (27)
- Спецпроєкти (33)
Підписатись на новини
* Ви будете отримувати останні новини та оновлення з нашого сайту!