Протягом січня – жовтня 2021 року суб’єктами господарювання, які варять пиво сплачено 2 млн 243 тис. гривень акцизного податку з вироблених в Україні товарів. Про це інформує ЗМІ начальник Головного управління ДПС у Закарпатській області Олексій Петріченко.

Наразі на обліку в Головному управлінні ДПС у Закарпатській області  перебуває 12 виробників пива та 9 суб’єктів, які здійснюють оптову торгівлю виключно пивом для виробників пива з обсягом виробництва до 3000 гектолітрів на рік. Найбільші закарпатські броварі зосереджені в Берегові, Квасах, Мукачеві, Ужгороді та Вишкові.

Фахівці Головного управління ДПС у Закарпатській області нагадують, що виробництво і торгівля пивом, підлягають ліцензуванню. Це передбачено Законом України від 19.12.1995 № 481/95-ВР (далі – Закон № 481).

Обсяги виробництва, а також те, кому продається пиво, може впливати на тип ліцензії та її вартість, але в будь-якому випадку потрібні дві окремі ліцензії – на виробництво пива і на торгівлю ним.

Ліцензія на виробництво

Ліцензія на виробництво пива видається на п’ять років, а плата за неї справляється щорічно в розмірі 780 грн.

Порядок видачі ліцензії на виробництво визначено статтею 3 Закону № 481. Для того, аби отримати ліцензію, треба подати до ДПС України заяву в довільній формі. До неї потрібно додати копії засновницьких документів; атестат виробництва, виданий центральним органом виконавчої влади, уповноваженим відповідно до законодавства; документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію.

Ліцензія на продаж

При продажу пива тільки відвідувачам власного ресторану, при якому працює броварня, необхідно придбати ліцензію на роздрібну торгівлю. Плата за таку ліцензію становить 8000 грн (у випадку торгівлі на території сіл і селищ – 500 грн) за кожний РРО. Така ліцензія видається на один рік.

Якщо ж коло покупців пива не обмежується кінцевими споживачами, то доведеться придбати ліцензію на право оптової торгівлі. Вартість такої ліцензії 500 000 грн. на рік і видається вона строком на п’ять років. Але якщо суб’єкт господарювання не торгує більше ніякими алкогольними напоями, а пива варить не більше 3000 гектолітрів на рік – можна придбати ліцензію, яка коштує 30 000 грн. на рік. Обсяг виробництва розраховується з дня внесення плати за ліцензію до дня внесення наступного платежу.

Відповідальність

Щодо відповідальності за виробництво та продаж пива без ліцензії.

Згідно зі статтею 17 Закону № 481 штрафи складають:

а) за виробництво пива без ліцензії на таке виробництво – 200% вартості виробленої продукції (за оптово-відпускними цінами), але не менш 85 000 грн;

б) за оптову і роздрібну торгівлю пивом без ліцензій на таку торгівлю – 200% вартості отриманої партії товару, але не менше 17 000 грн;

в) за роздрібну торгівлю пивом через РРО, не зазначений у ліцензії – 200% вартості продукції, реалізованої через такий РРО, але не менше 10 000 грн;

г) за виробництво пива понад 3000 гектолітрів на рік виробниками, які придбали ліцензію (вартістю 30 000 грн) – 200 % вартості реалізованої партії товару, але не менше 500 000 грн. Обсяг виробництва для цілей застосування штрафу розраховується за поточний рік.

Крім того, за торгівлю пивом без наявності ліцензії передбачено адміністративний штраф у сумі від 17000 до 34000 грн з конфіскацією предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу таких предметів.

Звертаємо увагу, що роздрібна торгівля алкогольними напоями (в т.ч. пива) здійснюється через спеціалізовані підприємства, в тому числі фірмові, спеціалізовані відділи (секції) підприємств з універсальним асортиментом продовольчих товарів, а також заклади ресторанного господарства. (п. 2 Правил).

В свою чергу абзацом чотирнадцятим ст. 1 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-BP «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» із змінами та доповненнями в редакції, чинній з 01.07.2015, (далі – Закон № 481) визначено, що місце торгівлі – місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів та пива – без обмеження площі, для алкогольних напоїв, крім пива, – торговельною площею не менше 20 кв. метрів, обладнане реєстраторами розрахункових операцій (незалежно від їх кількості) або де є книги обліку розрахункових операцій (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів.

Суб’єктам господарювання, які здійснюють роздрібну торгівлю виключно пивом, необхідно отримувати ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями. Така діяльність повинна здійснюватися виключно у торговельних приміщеннях (будівлях), без обмеження торговельної площі, обладнаних відповідно до вимог законодавства з обов’язковим застосуванням реєстраторів розрахункових операцій.

При цьому зауважуємо, що фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку, які здійснюють роздрібну торгівлю пивом, при розрахунках готівкою зобов’язані застосовувати належним чином зареєстровані РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або використовувати книги обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок у випадках, передбачених чинним законодавством.

ДПС у Закарпатській області