Україна поступово адаптується до стандартів ЄС, щоб забезпечити громадян якісними ліками та боротися з фальсифікатом. Ці стандарти передбачають захист поставок медпрепаратів і використання уніфікованої системи кодування та ідентифікації.

Уряд ухвалив рішення про впровадження національної системи верифікації ліків з 2D-кодуванням, яке зобов’язує виробників наносити захисні елементи на упаковки. Від 1 січня 2026 року це буде можливим добровільно, а обов’язковим з 1 січня 2028 року.

«Верифікація лікарських засобів з 2D-кодуванням стала основним рішенням для багатьох розвинених країн світу, щоби виявити фальсифіковані ліки, які вже наявні на ринку, та запобігти їхній появі у майбутньому. Ми прагнемо забезпечити українців якісними та доступними ліками – саме для цього активно працюємо над впровадженням системи верифікації лікарських засобів з 2D-кодуванням в Україні», – зазначила заступнця міністра охорони здоров’я з питань цифровізації Марія Карчевич.

Виробники будуть зобов’язані наносити на упаковку ліків код з унікальним ідентифікатором. Перед тим як препарат потрапить до споживача, його автентичність перевірятиметься через систему наскрізного контролю, зокрема на рівні дистриб’юторів.

У місцях продажу ліки скануватимуть для звірки інформації з базою даних, до якої її вніс виробник. Якщо дані співпадуть, код на упаковці деактивують, і препарат видадуть пацієнту. У разі невідповідності система видасть попередження та визначить це як надзвичайну ситуацію, і такі ліки не будуть відпускатися, а їх перевіркою займатимуться компетентні органи.

Маркування продуктів, які надходять в обіг в Україні, за допомогою двовимірного штрих-коду, забезпечить дотримання прав пацієнтів на безпечні лікарські засоби в Україні та дієву протидію потраплянню фальсифікованих ліків на територію України.