У науковій бібліотеці УжНУ знову лунають історичні факти. Доцента кафедри археології, етнології та культурології, Ігор Прохненко розповів аудиторії про таємниці закарпатського середньовіччя, його особливості та факти, які нам намагаються видати за правду.

«Битва за історію, це початок битви за територію, — стверджує Ігор Прохненко, — якщо ми програємо битву за історію, то програємо все!».


Така боротьба за минуле обгрунтовується тим, що тільки народ, що має давнішу історію, може претендувати на території. А стартує все з дев’ятого століття. У цей період, за твердженнями лектора, і починають формуватися народи й реальні держави, нащадки яких живуть зараз.
«Як кажуть, тут в угорських селах: «Україна тут 30 років, а Угорщина була 1000 років, навіть 1100», і навіть часом додають: «Закарпаття це україна ПОКИЩО». Саме тому ми маємо трішки відкинути політику й реально поглянути на те, де нам кажуть неправду про наше середньовіччя», — розповідає Ігор Прохненко.Центром розповіді доцента стало цікаве джерело, хроніки угорського нотаріуса Аноніма «Діяня угрів», що збереглися до наших часів. З 18 ст. їх почали використовуватися істориками, як достовірне джерело інформації. Проте лектор стверджує, що здебільшого історії із цього переказу суцільні вигадки.
«Анонім зробив для Угорщини дуже багато. Він придумав їм декілька сотень років героїчної історії», — так Ігор Прохненко відгукується про писання угорського нотаріуса.
До списку фантазій потрапили й «героїчні» походи угорських військ на Київську Русь, і захоплення ними князівство Лаборця, як і саме існування князя.
Докладніше дивіться у випуску «#Історія_ПравдаЄ| Прохненко. Таємниці Закарпатського середньовіччя».