Приблизно половина людей – лідерів думок чи представників влади, які написали бодай щось із нагоди Міжнародного жіночого дня, відтворили сексистські стереотипи або «радянську» концепцію свята. Кожен четвертий-п’ятий згадував про права жінок та справжню суть цієї дати. Такими є дані моніторингу контенту соціальної мережі Facebook, де була сформована вибірка з політиків та посадовців найвищого рангу й публічних людей, яких можна вважати лідерами думок. На Закарпатті 8 із десяти відібраних лідерів думок нічого не писали щодо 8 березня, двоє – у стилі одного із сексистських стереотипів – «справжня жіночність». Крім того, такий же стереотип помічено у тематичних постах голови Закарпатської ОДА та міського голови Ужгорода.

Щоб з’ясувати, наскільки живучі стереотипи про 8 березня в українському суспільстві, ГО «Інститут масової інформації» та «Детектор медіа» на замовлення Національного Демократичного Інституту провели моніторинг контенту соціальної мережі Facebook, сформувавши вибірку з політиків та посадовців найвищого рангу й публічних людей, яких можна вважати лідерами думок.

До загальнонаціональної вибірки потрапили 16 найпопулярніших відеоблогерів, 18 політиків і топпосадовців з найбільшою кількістю підписників у фейсбуку, 21 медійник з найбільшою кількістю підписників у фейсбуку, 14 публічних експертів і коментаторів, яких ми оцінюємо як лідерів думок (загалом 69 чоловіків і жінок). Також у 23 областях України ми відібрали по 10–12 публічних людей, яких вважаємо лідерами думок, та топпосадовців і посадовців місцевого самоврядування (загалом 259 чоловіків і жінок). Ці вибірки не претендують на соціологічну репрезентативність, однак є, на нашу думку, показовими. Це підтверджує приблизно однакова популярність ключових стереотипів – «свято весни», «справжня жіночність», «берегиня», «мусиш бути красивою» тощо – у загальнонаціональній та регіональній вибірках.

Загалом стиль привітань зі «святом весни і краси» й побажань «надихати чоловіків» у 2021 році уже не був таким одностайним, як у минулі роки, чимало представників влади й публічних людей, яких можна вважати лідерами думок, також транслювали радянське бачення 8 березня, яке не має нічого спільного зі справжнім змістом Міжнародного жіночого дня. Окрему категорію дописів, яка особливо виразно простежувалась у регіональних лідерів думок, названо «жалко пацана»: це іронія, сарказм, більш чи менш прихована агресія на адресу жінок і всіх, хто вбачає у 8 березня нагоду говорити про жіночі права.

«Милі, дорогі, чарівні», – звернувся до жінок голова Закарпатської ОДА Анатолій Полосков. Його допис присвячений жінкам, які «щодня рятують здоров’я і життя наших близьких і рідних», – медикам. Констатуємо: подякувати медикам (і не лише жінкам, а й чоловікам) доречно було б в інший день, а 8 березня – трохи про інше.

З посту міського голови Ужгорода Богдана Андріїва можна зрозуміти, що жінка – це прикраса для життя чоловіка, а не повноцінна людина: «Будьте завжди здорові, кохані, надихайте своїми усмішками та досягайте успіхів! Дякуємо, що робите наше життя яскравішим і щасливішим!».

Із десяти закарпатських лідерів та лідерок думок, яких було обрано для моніторингу, 8 із нагоди дня 8 березня не написали нічого. В дописі однієї людини простежується категорія «справжньої жіночності», в іншої – «справжньої жіночності», а також іронія щодо поведінки жінки, що підпадає під категорію «жалко пацана».

Деякі посадовці й посадовиці, політики й політикині використали нагоду 8 березня, щоб говорити про права жінок. Приклади голови Чернігівської ОДА Анни Коваленко або міністра фінансів Сергія Марченка, який вийшов на Марш жінок, поки що поодинокі, але наступного року їх може стати більше – аж поки вони не витіснять тюльпани й «тендітні плечі».

Детальніше про загальноукраїнські результати дослідження – читайте на сайті Інституту масової інформації.

Ярослав Гулан,

регіональний представник ІМІ в Закарпатській області

Цей моніторинг здійснено на замовлення Національного Демократичного Інституту завдяки щедрій підтримці британського народу через Міністерство закордонних справ, у справах співдружності та розвитку в межах Фонду розвитку ефективного врядування. Думки, висловлені тут, належать авторкам та авторам не обов’язково відбивають погляди Міністерства закордонних справ, у справах співдружності та розвитку або Уряду Її Величності.