Румунська організація ASSOC зголосилася допомогти в облаштуванні реабілітаційного центру для людей з інвалідністю та ветеранів війни в Ужгороді. Мова йде про громадську професійну асоціацію соціальної допомоги ASSOC із міста Байя- Маре. Вона уже тривалий час співпрацює з уже тривалий час співпрацює із Закарпатським обласним осередком Української федерації спорту інвалідів з ураженням опорно-рухового апарату, який опікується побудовою реабілітаційного центру.

Завдяки цій співпраці вдалося відправити вже 4 каміони різноманітної допомоги постраждалим від війни регіонам України.

Генеральний директор ASSOC Флоріан Салаєану каже, що створив організацію наприкінці 90-х аби щось змінити у Румунії, яка но той час, як Україна нині, була на порозі вступу до ЄС. Організацію заснував на студентську стипендію. Згодом через неї домоглися навіть змін у національному законодавстві та методах роботи у соціальній галузі.

Флоріан був секретарем Міністерства праці Румунії, у ЄС відповідав за адаптацію та реабілітацію людей з інвалідністю.  З того часу отримав багато колег з цього напрямку по всьому ЄС. На його думку, проект реабілітаційного центру, який нині реалізовується і у якому він має намір допомагати, може стати хорошим прикладом для всієї України. Також ASSOC має намір укласти угоду з осередком Федерації інвалідів спорту. Керівником і координатором реалізації допомоги пропонується обрати представника фонду з Франції.

Голова Закарпатського осередку Української федерації спорту інвалідів з ураженням опорно-рухового апарату Олександр Лизанець у свою чергу нагадав, комплекс приміщень колишньої котельні площею понад 1600 м. кв. за адресою вул. Ф.Тихого, 13Б, Закарпатському обласному осередку української федерації спорту інвалідів з ураженням опорно-рухового апарату міська влада передала у вересні 2014 року. Будівництво тут стартувало у 2016 році. А у березні поточного року через рейдерство організації будівлю намагався прибрати до рук один із високих чиновників Ужгородської міськради. Наразі увесь комплекс складається з фізкультурної і медичної частин.

Олександр каже, що Геннадій Москаль, який був на той час головою Закарпатської ОДА, допоміг отримати у постійне користування землю. Далі 100 тис. грн. на проектну документацію зібрали підприємства «Джебіл», «Ядзакі», «Єврокар». «Ми звернулися з запитом до Фонду регіонального розвитку на фінансування, нам виділили 11 млн.грн. на реконструкцію. Потім я звернувся до Іванни Климпуш-Цинцадзе,  на той час вона була Віце-прем’єр-міністром з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, вона допомогла вийти на американців, 4 роки переписки і у 2020 р. нам виділили кошти ( 600 тис.доларів)», – розповів Олександр Лизанець.

На зустрічі з румунськими донорами був присутній і Тарас Деяк, командир підрозділу ССО «Карпатська Січ», який бере участь у бойових діях з початку війни. За його словами, підрозділ утратив кількох побратимів та має поранених. Деяк розповів, що «Карпатська Січ» — партнери реабілітаційного центру і закликав допомогти всіма силами для того, щоб комплекс був завершений вже у 2024 році.

Запрошений на зустріч заступник голови Закарпатської облради василь Дем’янчук подякував за увагу до проекту та загалом до федерації федерації спорту інвалідів з ураженням опорно-рухового апарату з боку румунських волонтерів. «Наразі обласна влада у міру можливостей готова підтримувати такий союз. Ми, у свою чергу разом з ОВА та міжнародними партнерами працюємо над великим реабілітаційним проектом. Але такий формат, як поєднання спорту і реабілітації поки що у області ексклюзивний», — зауважив Дем’янчук.

У свою чергу народний депутат України Михайло Лаба у ході зустрічі повідомив, що за 2022 рік в Україні відкрилося кілька тисяч громадських волонтерських організацій. Відповідно, волонтерський рух підтримав і не дав упасти нашій державі. Віг також розповів, що у вересні 2022 року у Південній Кореї ознайомилися з системою реабілітації. Там типовий реабілітаційний центр має 500 ліжко-місць, 5 тисяч працівників і розташовується на 30 гектарах. В Україні розроблено проект із 6 великих реабілітаційних центрів. Вартість одного понад 300 мільйонів доларів.  Один такий показовий центр Південна Корея погодилася збудувати для Західного регіону (4 області) України.

GroZa news