Деякі народні обранці з початком війни припинили орендувати житло у столиці або відмовились від компенсації. Проте є і такі, кого платники податків утримувати продовжують.

Аналітики руху ЧЕСНО підрахували, що від січня по квітень 2022 року держава витратила на компенсацію житла в столиці для народних депутатів майже 7,2 млн гривень. Правом компенсації за цей час скористався 141 народний депутат Верховної Ради 9-го скликання.

Ще понад 1 млн гривень компенсації отримали 36 нардепів у травні. У порівнянні з минулими місяцями їх кількість зменшилась майже у чотири рази.

У середньому на житло одного нардепа держава витрачає майже три мінімальні зарплати в місяць – близько 20 тисяч гривень. Коштом платників податків компенсацію отримують навіть ті депутати, які, згідно задекларованих статків, можуть собі дозволити оплачувати оренду самостійно.

Більшість нардепів, яким компенсують вартість житла – це мажоритарники фракції «Слуга народу», на другому місці – позафракційні, на третьому – представники «Голосу», «ЄС» та групи «Довіра».

Журналісти «ПравдаЄ» дослідили, що з початку року нардепам-закарпатцям за оренду компенсували понад 400 тис гривень.

Це депутати-«слуги» Анатолій Костюх, Ігор Кривошеев, Андрій Жупанин та Михайло Лаба, а також мажоритарники з групи «Довіра» Роберт Горват, Валерій Лунченко та Владіслав Поляк.

Нардепи Василь Петьовка та Віктор Балога правом на отримання компенсації за проживання в столиці не скористались.

Кривошеев, Жупанин і Лунченко не брали компенсацію від держави після 28 лютого (війна почалась 24 лютого), тому оренда їхніх квартир обійшлась найменше – трохи більше 38 тис гривень кожному.

Горват орендував житло у столиці до 31 березня, за що платники податків заплатили 58,5 тис гривень. До 20 квітня орендував житло Лаба. Йому компенсували 71,5 тис гривень.

Депутати Костюх і Поляк орендували житло до кінця квітня, що обійшлося українцям у 77,7 та 78 тис гривень відповідно.

При чому Анатолій Костюх – один із “найбідніших” закарпатських нардепів. За 2020 рік разом із дружиною він задекларував 404 тис гривень і автомобіль HONDA ACCORD 2014 р.в. та декларованою вартістю 350 000 гривень.

У той же час Владіслав Поляк – один із найзаможніших. Сімейні грошові активи нардепа у 2020 році становили більше 17,6 млн гривень. У декларації він вказав вантажівку «КАМАЗ», навантажувачем «JCB», мотоцикл HONDA GL1800 2013 року. Дружина – автомобіль MERCEDES-BENZ GL 350 2014 року декларованою вартістю 1 303 470 гривень. Також у 2020 році подружжя Поляків позичило третім особам іноземною валютою суму у більше 26 мільйонів гривень.

У 2021 році оренда житла у Києві для нардепів-закарпатців коштувала біля 1 мільйон 658 тисяч гривень.