1 квітня 2024 року виповнилось 10 років з дня схвалення Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні, що стала основою для децентралізації влади. У результаті проміжного етапу реформи в Закарпатській області утворились 64 територіальні громади з ефективним місцевим самоврядуванням, більшими фінансовими ресурсами та децентралізованими повноваженнями.

Про те, як децентралізація вплинула на місцеві бюджети Закарпатської області, розповіла Юлія Траньович, консультантка з бюджетних питань Асоціації міст України в Закарпатській області.

Першими в Закарпатській області були створені Вільховецька і Тячівська ОТГ у 2015 році, а з 2016 року вони були переведені на прямі міжбюджетні відносини з держбюджетом, тобто функціонували за новими правилами формування і використання свого бюджету.

У 2015 році найбільшу питому вагу у зведеному бюджеті області займали зведені бюджети районів – 44,8%. Також значна частка припадала на 5 бюджетів міст обласного значення – 40,2%. З утворенням ОТГ, хоч цей процес і був дуже повільним у Закарпатській області, помітний перерозподіл ресурсів з районного рівня на користь ОТГ. У 2019 році питома вага зведених бюджетів районів вже була менша відносно 2015 року на 4,7%. Бюджети 6 ОТГ в зведеному бюджеті області займали 6,4%.

У 2020 році відбувся суттєвий перерозподіл ресурсів між місцевими бюджетами через створення Мукачівської ОТГ. Зведені районні бюджети становлять у 2020 році 39,7%, бюджети міст обласного значення – 26,5%. Частка бюджетів ОТГ у зведеному бюджеті області у 2020 році становила вже 19%.

У 2021-2023 роках питома вага 64 бюджетів територіальних громад у зведеному бюджеті області складає 84-85%. При цьому частка обласного бюджету протягом всього періоду не зазнавала суттєвих змін і коливалась в діапазоні 14,2%-15,6%.

Звичайно, в процесі реалізації реформи виникали різні проблеми, та ні в кого не виникає сумнівів, що передача повноважень та ресурсів від центральних органів до органів місцевого самоврядування дала неабиякий поштовх у розвитку громад, підвищенню якості гарантованих послуг, вирішенню місцевих проблем.

Закарпатське РВ АМУ