В Україні відмова покупцям у проведенні безготівкової оплати за покупки – придбані товари та послуги – в торгових точках вже вважається обмеженням прав споживача і є порушенням вимог законодавства, за яке передбачена відповідальність.

Про це йдеться в заяві на сайті Держпродспоживслужби України.

У відомстві зазначили, що останнім часом збільшилася кількість скарг споживачів з приводу відмови з боку продавців у безготівковому розрахунку.

Статтею 17 Закону України «Про захист прав споживачів» встановлено, що за всіма споживачами однаковою мірою визнається право на задоволення їх потреб у сфері торговельного та інших видів обслуговування. Встановлення будь-яких переваг, застосування прямих або непрямих обмежень прав споживачів не допускається, крім випадків, передбачених нормативно-правовими актами.

Також згаданою статтею встановлено право споживача на вільний вибір товарів і послуг у зручний для нього час та на вільне здійснення безготівкових розрахунків з урахуванням режиму роботи та обов’язкових для продавця (виконавця) форм (видів) розрахунків, установлених законодавством України.

За відмову прийняти оплату карткою за придбані товари та послуги передбачена відповідальність статтею 23 Закону України «Про захист прав споживачів» та статтею 155 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Бізнес можуть оштрафувати за відмову покупцеві в реалізації його прав на суму, рівну десятикратній вартості товару (не менше 85 гривень) або 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 8 500 гривень. Крім того, за порушення правил торгівлі загрожує штраф до 27 неоподатковуваних мінімумів або ж 459 гривень.

При цьому наголошується, що постанова Кабміну від 2010 року звільняє окремі заклади харчування, підприємства торгівлі з торговельною площею до 20 кв. метрів (крім автозаправних станцій), а також суб’єкти господарювання, які провадять господарську діяльність у населених пунктах з чисельністю населення менше ніж 25 тис. осіб.

Якщо покупець зафіксував відмову прийняти безготівкову оплату, він може звернутися до Держпродспоживслужби України та її територіальних органів з відповідним зверненням – зі зразком можна ознайомитися за цим посиланням.