Верховний Суд наприкінці минулого року відправив справу щодо скасування детальних планів територій для будівництва каскаду малих ГЕС на річці Ріка на новий розгляд до суду першої інстанції.

Уже 14 лютого 2022 року Закарпатський окружний адміністративний суд вдруге за майже п’ять років розглядатиме справу щодо визнання незаконними розпорядження голови Закарпатської ОДА Геннадія Москаля від 20 вересня 2017 року “Про недопущення порушення прав та інтересів територіальних громад і громадян, негативний вплив на навколишнє середовище під час вирішення питань, пов’язаних із розміщенням малих ГЕС”.

Оскаржуваним документом тодішній очільник ОДА скасував розпорядження-дозволи голови Хустської РДА Назарія Павлія щодо будівництва малих ГЕС на річці Ріка за межами населених пунктів Березово, Липча, Кошелево та Горінчево.

Нагадаємо, що влітку 2017 року дві приватні компанії “Гідроресурс Ріка” та “Ріка Енерго” намагались розпочати будівництво каскаду малих ГЕС на річці Ріка.  Мешканці сіл на Хустщині виступили проти зведення каскаду малих гідроелектростанцій. Місцева влада, всупереч волі громад, надала дозвіл на підготовку будівництва, спробувавши легітимізувати своє рішення “громадськими слуханнями” за закритими дверима та під охороною міцних молодиків. Детальніше про події – у відеорозслідуванні ПравдаЄ Каскад міні ГЕС на річці Ріка: Нові технології старими методами

У вересні 2017 року Геннадій Москаль як голова Закарпатської ОДА власним розпорядженням скасував розпорядження тодішнього голови Хустської РДА про затвердження детальних планів територій під будівництво малих ГЕС. Однак забудовники відразу ж оскаржили розпорядження у суді.

2 жовтня того ж року Закарпатський окружний адміністративний суд під головуванням судді Сергія Гаврилка відмовив забудовникам в позові до голови Закарпатської ОДА. 13 грудня Львівський апеляційний адміністративний суд залишив без задоволення апеляційну скаргу забудовників.

16 грудня 2021 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду постановив касаційну скаргу ТОВ “Гідроресурс-Ріка” та ТОВ “Ріка Енерго” задовольнити частково. Постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 02.10.2017 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду – скасувати, а справу направити на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.