Від жовтня 2022 року ворог спрямував свої сили на пошкодження електромереж та електростанцій із метою залишити українців без світла. Поняття “графіки відключень електроенергії” увійшли в побутовий вжиток.
Свічки перестали бути атрибутом романтичного вечора, а ліхтарики, що підключаються через USB порт, з’явилися майже в кожному домі. Проте темрява в будинку та неосвітлені вулиці — вершина айсбергу проблем, що виникли через періодичні відключення електропостачання. Навіть приготування їжі та напоїв часто неможливе за браком електропостачання.
Для вирішення цих проблем згодилися електрогенератори різного типу. Різноманітність потужностей та портативність цих пристроїв — їхні переваги.
Генератор – промінь надії у “темні“ години
Дочка місцевих підприємців, власників декількох закладів харчування Юліана розповідає, що від початку відключень електроенергії довелося змінити звичний режим роботи. Адже коли заклади працюють на генераторах, неможливо готувати всі позиції з меню:
«Коли приходять до нас люди, і тут працює генератор, ми попереджаємо, що заклад працює, але деякі страви з меню не доступні до замовлення. Це трохи відштовхує. Не всі нормально це сприймають. Хтось обурюється, але більшість людей розуміють ситуацію».
З генераторами підприємці вже мали сумний досвід, адже перший їхній пристрій перестав працювати вже на третій день експлуатації. Тому подальші придбання були більш виваженими.
«Було дуже багато мороки з генератором. “Як вибрати? Коли? Де обирати?”. Розуміємо, що генератор коштує недешево, тому обирали досить прискіпливо. Тато радився зі своїми знайомими – й так обрав. Але, на щастя, поки все працює», — розповідає Юліанна.
З правилами техніки безпеки підприємці також ознайомлювалися самостійно. Кажуть, що багато “гуглили” й намагалися дотримуватися всіх порад, але в кожної ситуації є свої винятки.
«Ми дивилися в інтернет: “Що? Де? Як правильно?”. Але в нас тут розташування не дуже дозволяє. Ми не можемо поставити генератор посередині пл. Корзо, де пішохідна зона. Тобто ми відсунули його максимально далеко, але ще далі просто не можемо. Але з іншим проблем немає. Ми його накриваємо, дбаємо про нього, тому все добре», — каже Юліанна.
Дівчина жартує, що основна проблема генераторів у тому, що їх потрібно заправляти, а паливо коштує дорого. Проте, такі жарти справжній крик душі підприємців. Звичайно, навіть для генераторів є альтернативи, наприклад, зарядні станції EcoFlow. Але їхнє використання часто унеможливлюється через надто короткі проміжки постачання електроенергії, за які зарядити батарею повністю не вийде. Про таку особливість власної ситуації розповідає мешканець Ужгорода Сергій. Обираючи пристрій для себе, чоловік ознайомився з великою кількістю інформації з мережі інтернет і зупинив свій вибір на дизельному генераторі.
«Останніми днями світло вимикають менше, але донедавна були великі проблеми зі світлом. Графіки були майже два на шість, тому було важко справлятися. У мене дитині вісім місяців, тому через часті відключення світла базові потреби, як тепла вода та інше, не можна було задовольнити. Так ми вирішили придбати генератор. Розглядали варіант EcoFlow, але вони не дуже підходять для наших графіків відключення світла. В принципі, за дві години зарядити EcoFlow… Не вірю, що це реально. І для потреб великого будинку його було б недостатньо. Генератор, здається, найкращий варіант для приватних будинків».
Перш за все, Сергій подумав про безпеку. «Бо є багато випадків, коли люди не дотримувалися правил і це призводило до фатальних наслідків. Свій генератор ми розмістили за правилами безпеки. Намагалися якнайдалі від будинку поставити – здається, там метрів десять чи дванадцять буде», — зазначає Сергій.
Загрози у роботі з генераторами
При експлуатації портативних генераторів потрібно бути особливо обережними, бо пристрої відносяться до категорії підвищеної небезпеки. Як розповідають у Головному управлінні ДСНС України в Закарпатській області, це зумовлено тим, що паливно-мастильні речовини розташовуються в безпосередній близькості до електричного струму. Проте найбільшою небезпекою у використанні генераторів вважається чадний газ, що утворюється в результаті роботи пристрою.
«Цього року, на щастя, нещасних випадків у нас не було, але поряд із цим минулого року випадки такі були. Зокрема, у нас є три ситуації. Серед них два — отруєння внаслідок роботи генераторів, а також один випадок, де було двоє загиблих внаслідок отруєння чадним газом від роботи генератора. Це було в грудні місяці минулого року, — розповідає Михайло Мостовий, начальник управління запобігання навчальних ситуацій Головного управління ДСНС у Закарпатській області. — Якщо коротко, в одному випадку генератор розмістили в гаражному приміщенні. Й через певні ущільнення, вентиляційні канали, через двері вихлопні гази від роботи генератора потрапили в житлове приміщення, де двоє людей отруїлися і внаслідок того загинули».
Лікарка-терапевт Катерина Лошак розповідає, що в роботі з генераторами є такі небезпечні моменти: безпосередньо чадний газ, випари паливно-мастильних речовин, саме паливо, що може спричинити опіки, та електричний струм.
«Отруєння чадним газом відбувається внаслідок не провітрювання приміщення, внаслідок пожежі, тління електроприладів меблів інтер’єру. Залежно від того, наскільки людина отруюється ним, розрізняють легкий, середній і важкий ступінь. Легкий — це головний біль, першіння в горлі, кашель, сльозотеча. Середній — погіршуються симптоми, тобто сплутаність свідомості, головний біль, кашель, порушення зору неминуче. І важке, відповідно, може бути навіть до втрати свідомості та летальних випадків», — зазначає пані Катерина.
Також важливо пам’ятати, що отруєння можуть бути спричинені й парами палива, яким заправляють генератори. Катерина Лошак каже, що такі отруєння можуть мати різний характер, залежно від кількості чинника та довготривалості його дії:
«Якщо ви довготривало постійно контактуєте з парами небезпечних речовин, може бути одномоментне отруєння, виникнути головний біль, дзвін у вухах, порушення зору, втрата свідомості, нудота, блювота. Так, як і в людей, що працюють у таких умовах, лише з низькою кількістю речовин, із часом можуть розвинутися такі ж симптоми, тільки довготривало».
Інший вид травмування через порушення правил експлуатації генераторів — опіки. Вони можуть бути спричинені паливними речовинами і належати до категорії хімічних, та електричним струмом. Лікарка наголошує, що в будь-якому випадку ураження варто звернутися за допомогою до пунктів невідкладної медичної допомоги або ж викликати швидку.
«Якщо це опіки від мастильних речовин чи електроструму, все залежить від того, наскільки сильна дія чинника. Якщо це ураження від електричного струму, потрібно спробувати зупинити дію чинника.
Хімічний термічний опік, залежно від складності, промити під проточною водою впродовж 20 хвилин. Але в будь-якому випадку вам потрібно звернутися за невідкладною медичною допомогою», — наголошує пані Катерина.
Хімічний опік буває трьох видів складності. «Поверхневі — почервоніння шкіри в місці ураження. Важчі — супроводжуються утворенням пухирів, є некроз шкіри, відповідно, уражена ділянка набуває чорного забарвлення. І в залежності до того, наскільки сильний був чинник, ураження буде більш глибоким і з омертвінням тканини», – розповідає лікарка.
Дотримання правил безпеки рятує життя
Щоб запобігти травмуванням та вберегти життя собі та близьким, потрібно дотримуватись простих правил техніки безпеки поводження з портативними генераторами. У Головному управління ДСНС України в Закарпатській області розповіли про них:
«Основна вимога — генератор має бути розміщений зовні приміщення. Різні виробники генераторів наносять різні рекомендації, бо генератори різної потужності. Загалом, середнє значення, якщо глуха стіна – без прорізів, без вікон, без дверей, без легкозаймистого утеплювача зовні – допускається один метр від такої стіни. А якщо наявні легкозаймисті утеплювачі, вікна або якісь двері, то не менше шести метрів від зовнішньої стіни».
Наступне — розміщення паливно-мастильних речовин та правила заправлення ними генераторів.
«Заправляємо генератор ми тільки коли він вимкнений і охолоджений. Якщо у вас закінчилося паливо й генератор сам перестав працювати, чекаємо якийсь час, щоб охололи нагріті деталі. Бо внаслідок тертя деталі нагріваються і паливо може спалахнути ще в процесі заправки. Також паливо ми зберігаємо не біля генератора, а на безпечній відстані, щоб уникнути спалаху палива», — розповідає Михайло Мостовий, начальник управління запобігання навчальних ситуацій Головного управління ДСНС у Закарпатській області.
Також пан Михайло зазначає, що купувати пристрої портативної генерації варто в ліцензійних магазинах, перевіряючи їхні сертифікати. Категорично забороняється вносити самостійно зміни в будову пристроїв, тим паче, використовувати саморобні генератори.
«Підключення краще довірити професіоналам-електрикам, для першого підключення. Вони вам визначать відповідну схему, де можна підключити. Треба зазначити, що генератори потрібно заземлювати до відповідного заземлюючого пристрою. І при підключені користуватися прорезиненими діелектричними рукавицями, взуття щоби було прорезинене, щоб не стати провідником короткого замикання в землю», — наголошує начальник управління запобігання навчальних ситуацій ДСНС Закарпаття.
У ДСНС радять обирати пристрої із запасом потужності, не використовувати генератори завжди на максимальних обертах, адже це призводить до завчасного зношування деталей.
Постійні відключення електропостачання спонукають усе більше людей до придбання портативних пристроїв електрогенерації. А державні програми підтримки малих підприємств сприяють таким ініціативам, адже бізнес мусить жити, щоб жила країна. Та все ж, наздоганяючи світло, варто пам’ятати про власну безпеку.
Тож, виділимо головні правила встановлення та експлуатації портативних генераторів:
— Розміщуємо пристрої на відстані 6 метрів від зовнішньої стіни;
— Заправляємо тільки вимкнений і охолоджений генератор;
— Паливо зберігаємо в спеціальних каністрах на безпечній відстані (10 м);
— Першоразове підключення варто довірити електрикам.
Категорично забороняється:
— Вносити зміни в конструкцію генератора;
— Розміщувати пристрої генерації електроенергії на балконах та лоджиях, а також у зачинених приміщеннях (будинках, квартирах, гаражах).
І пам’ятайте — дотримання елементарних правил рятує життя.
Схожі новини
Категорії
- Без рубрики (3)
- Медіа (20)
- Новини (2 583)
- Розслідування (31)
- Спецпроєкти (35)
Підписатись на новини
* Ви будете отримувати останні новини та оновлення з нашого сайту!