Днями в Ужгороді стартувала публічна процедура громадського обговорення щодо перейменування 54 вулиць Ужгорода. Пропозиції було зібрано відповідно до законодавства комісією Ужгородської міської ради з питань найменування (перейменування) вулиць, провулків, проспектів, площ, парків, скверів, розташованих на території міста Ужгорода. Це означає, що непростий процес декомунізації-деросіянізації суспільного простору в обласному центрі Закарпаття перетинає екватор і рухається до логічного фіналу. На цьому етапі важлива думка громадськості, яка, як показує досвід, дуже критично налаштована в бік місцевої влади, але в той час, коли остання дає можливість публічно висловитися і безпосередньо взяти участь у прийнятті рішень, досить часто, на жаль, дистанціюється та інертно (а інколи і байдуже) споглядає на проблемні питання міста. А перейменування вулиць є наразі саме з тієї групи проблем, які слід спільно вирішити.
Але зараз про позитивні речі. Мова йде про вулицю Добролюбова, нову назву якої комісія пропонує обрати з чотирьох назв-претендентів – Ярослава Геляса, Леся Курбаса, Івана Карпенка-Карого, Афонської. І тут, у цьому контексті зокрема, цікавий приклад демонструє ужгородська театрально-артистична спільнота Ужгорода, яка об’єдналася для підтримки ідеї перейменувати цю вулицю на честь відомого українського актора, знаного діяча культури, народного артиста, очільника закарпатського театру, режисера-романтика, який сповідував у драмі яскраве театральне дійство Ярослава Геляса (1916 – 1992). Звернення на підтримку іменування вулиці на честь відомого артиста підписали актори та адмінсектор драмтеатру, які працювали свого часу й добре знали колегу по сцені, а саме Народна артистка України Лариса Білак, Народний артист України Анатолій Філіпов, Заслужена артистка України Наталя Засухіна, Заслужений артист України Василь Шершун, Заслужений артист України Степан Барабаш, Василина Грицак, Лариса Семків, Людмила Шуфрич, Михайло Шуфрич, Омелян Коляджин, Юрій Шкляр, Любов Філіпова, Марина Філіпова, Любов Оленчук, Анатолій Філіпов, Любов Кримусь, Анатолій Кримусь, Галина Даманська та інші театральні діячі. Відповідний лист підтримки надійшов на адресу Коаліції організацій «Закарпаття за дерусифікацію». Такого ж листа передають до Ужгородської міської ради.
Які ж переваги такого вибору? Вони очевидні!
По-перше, при абсолютній повазі до всіх імен і назв, які претендують на найменування цієї вулиці – ім’я Ярослав Геляса має свою родзинку. З 1974 до 1990 року він був очільником Закарпатського українського музично-драматичного театру (тепер – Закарпатський академічний обласний український музично-драматичний театр ім. братів А. Ю. та Є. Шерегіїв). Тут за його керівництва було проведено не один успішний театральний сезон, поставлено чимало чудових вистав. Окрім театральної сцени, Я. Геляс знімався у кіно, зокрема в таких відомих українських кінострічках, як «Іван Франко» (1956), «Олекса Довбуш» (1959), «Помилка Оноре де Бальзака» (1968), «Родина Коцюбинських» (1970).
До 100-річчя від дня народження «першого Гамлета української сцени Ярослава Томовича Геляса» саме в Ужгороді 2016 року було показано на сцені трагедію Шекспіра «Гамлет», режисером-постановником якої є син ювіляра Ярослав Геляс, а головну роль відіграв його онук – Любомир. Саме в Ужгороді, на будівлі Закарпатського обласного театру ляльок «Бавка» тоді відкрили меморіальну дошку Ярославу Гелясу й відбувся ювілейний вечір, присвячений сторіччю відомого актора і режисера.
По-друге, саме на вулиці Добролюбова довгий час проживав і сам Ярослав Геляс. Тобто нова назва вулиці має цілком природню, так би мовити історичну перевагу. До речі, перейменування підтримують і місцеві жителі цієї вулиці, а саме Наталія Рошко, Наталія Плахотник, Олег Плахотник, Віталій Стасюк, Ігор Боженко та інші, які також звертаються до влади з проханням затвердити за вулицею ім’я Ярослава Геляса.
І по-третє, позиція віддавати перевагу в процесі вибору назви вулиці імені людини, яка проживала тут і зробила свій внесок у розвиток Ужгорода й Закарпаття, їх іміджу, цілком вписується також в ідеологію роботи комісії міської ради та громадських активістів, які ініціювали цей процес ще ранньою весною.
То ж, вважаємо, переваги є об’єктивними й до них повинні прислухатися місцеві депутати й службовці Ужгородської міської ради. За життя Ярослав Геляс зробив вагомий внесок у розвиток театральної культури та кіномистецтва як Закарпаття, так і загалом в Україні. Свою спадщину він залишив у спогадах своїх учнів та документах. Життю та творчості Ярослава Геляса присвячена зала в музеї театру та кіномистецтва, який знаходиться в Києві на території Києво-Печерської Лаври.
То ж, Коаліція організацій «Закарпаття за дерусифікацію» підтримує ініціативу знаних артистів і театралів, долучає свої голоси на підтримку перейменування назви вулиці Добролюбова іменем Ярослава Геляса й закликає місцеву владу при прийнятті остаточного рішення з цього приводу врахувати позиції громадських спільнот.
Закликаємо також громадськість Ужгорода до активної участі в подальшому громадському обговоренні з інших ініціатив, яке триватиме до 7 грудня 2022 року.
Маріан ТОКАР,
керівник Коаліції організацій «Закарпаття за дерусифікацію» (Ужгород)
Схожі новини
Категорії
- Без рубрики (3)
- Медіа (19)
- Новини (2 484)
- Розслідування (27)
- Спецпроєкти (35)
Підписатись на новини
* Ви будете отримувати останні новини та оновлення з нашого сайту!