Кам’яна плита, розташована у Боздоському парку міста Ужгород, була закладена радянською владою разом із парком ще у 1954 році на честь «300-річчя воз’єднання України з Росією».

Кілька останніх тижнів кам’яна плита була накрита березентом, а напис «з Росією» був зафарбований чорним спреєм. Проте сьогодні, за ініціативи місцевих істориків та громадськості, а також сприяння адміністрації парку, конструкція була демонтована.

Перед цим активісти облили плиту червоною фарбою, яка символізувала пролиту росією кров українців внаслідок розпочатої нею військової агресії.

Один з ініціаторів знесення, доцент кафедри археології Ужгородського національного університету Ігор Прохненко каже, що ідея демонтувати плиту зародилась давно. «Хтось питав, чому камінь не знесли ще у 1991 або у 2014 році. Ми подумали, а чому він зрештою стоїть до сьогодні. Цей камінь, який є ідеологічною опорою ворога на нашій території, взагалі ніде не рахується, не будучи ні історичною, ні культурною пам’яткою. Тому ми вирішили його знести».

Ще один учасник акції, вчитель історії Іван Логай, так пояснив власну участь у знесенні: «Ми будемо викорінювати всі залишки радянського минулого, щоб наші майбутні покоління вже не жили в цих стереотипах, міфах і було чітке бачення, що вони українці, єдина нація, єдиний народ і, як показали ці часи – славний народ».

Кам’яна плита була розташована в одній із центральних частин Боздоського парку. Висота граніту складала більше одного метра, сама плита була обкладена бруківкою. На початку акції демонтажу активісти акуратно вибрали бруківку. Натомість за допомогою екскаватора комунального підприємства парку вдалось безпосередньо демонтувати плиту та відвезти в напрямку російського воєнного корабля.

Станіслав Данко