Загальнонаціональна кампанія дерусифікації (деросіянізації) та декомунізації як процесу очищення й позбавлення від наслідків комуністичної ідеології в Україні продовжується і на Закарпатті.

Представники громадських організацій, творчих і наукових установ Закарпаття, ЗМІ, які об’єдналися в Коаліцію організацій «Закарпаття за дерусифікацію», звернулися до ужгородської міської влади з вимогою сприяти негайній ліквідації графічних інсталяцій більшовицького лідера та одного із засновників СРСР В. Леніна, а також ідеолога комунізму К. Маркса, що збереглися з радянських часів на фасадах багатоповерхівок навпроти і над торговим центром «Білочка» в Ужгороді на Проспекті Свободи. У попередні десятиліття робилися спроби з використанням різноманітних інструментів, щоб ці малюнки «замаскувати», однак нарешті є можливість позбутися цього назавжди.

Враховуючи чисельні запити ужгородців та гостей нашого міста, Коаліція вважає, що рішення про ліквідацію даних об’єктів має бути прийняте без застережень, оскільки комуно-радянські ідеологічні надписи і графічні зображення ідеологів комуно-тоталітаризму підпадають під негайне засудження і ліквідацію (зняття, заміну), згідно із Законом України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» (закон № 317-VIII від 9 квітня 2015 року).

«Закарпаття за дерусифікацію» пропонує дати дозвіл на створення на вказаних місцях українських патріотичних муралів авторства художниці Анастасії Худакової, котра через російську агресію була змушена покинути Харків і зараз перебуває на Закарпатті. Художниця люб’язно підтримала пропозицію створити на вказаних об’єктах актуально­-тематичні мистецькі мурали, для роботи над якими просить владу забезпечити відповідні умови (деталі і пропоновані зображення будуть попередньо узгоджені).

Наголосимо, що така ініціатива сприймається ужородцями як акт доброї волі й підтримки українців, які через агресію путінсько-рашистських військ були змушені покинути свої рідні домівки.

Виходячи з вищенаведеного, просимо прийняти позитивне рішення, яке, впевнені, сприятиме позитивному іміджу обласного центру й усього Закарпаття.