15 вересня Уряд схвалив проєкт Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік», зареєстрований у Верховній Раді України під №10000. Згідно законопроєкту доходи бюджетів територіальних громад Закарпатської області зменшаться на третину.

Про це розповіла Юлія Траньович, консультантка з бюджетних питань Асоціації міст України в Закарпатській області. Таке зменшення доходів територіальних громад очікується з декількох причин. По-перше, це заплановане вилучення у бюджетів територіальних громад на користь державного бюджету надходження ПДФО від оподаткування доходів у вигляді грошового забезпечення, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, як і урядовий законопроєкт змін до Бюджетного кодексу, реєстр. №10037. Для територіальних громад Закарпатської області це близько 2,2 млрд грн або 27% доходів бюджетів загального фонду без трансфертів.

Наступною причиною є вилучення у громад 4% ПДФО – зниження до 60% частки ПДФО, яка зараховується до бюджетів територіальних громад. Це додаткові втрати понад 360 млн грн або 4,4% доходів. В сукупності втрачається вже майже третина надходжень. Також суттєво змінюються показники горизонтального вирівнювання. Розрахунковий обсяг базової дотації з державного бюджету для територіальних громад області зменшується на 590 млн грн або на 31% відносно поточного року, для обласного бюджету – збільшується на 138 млн грн або на 75%. Обсяг реверсної дотації, що вилучається з місцевих бюджетів до державного бюджету зменшується на 481 млн грн або на 68%, але планується, що реверсна дотація у 2024 році до держбюджету не перераховуватиметься.

Окрім цього, у 2024 році не заплановано субвенції з держаного бюджету на дороги та фінансування Державного фонду регіонального розвитку. Зрозуміло, що на такий крок Уряд йде з метою акумулювання ресурсів для фінансування сектору безпеки та оборони. Та з іншої сторони, такі зміни не дадуть можливість територіальним громадам надалі підтримувати військові підрозділи, виділяти кошти на забезпечення мешканців укриттями та підтримку ВПО. Тому важливо шукати компромісні рішення.

 

Закарпатське РВ АМУ