Зібрати дрон самотужки – реально. В Україні ще із січня діє проєкт «Народний дрон». Це – інженерний курс, який започаткував фонд технологічної допомоги. Його мета – навчити українців у домашніх умовах зібрати 7-дюймовий FPV-дрон. Віднедавна курс опанував і старший викладач, провідний інженер кафедри соціології та соціальної роботи Сергій Тополянський. Викладач трудиться на факультеті суспільних наук в Ужгородському національному університеті. Виготовив уже 5 “народних” дронів за кошти, які зібрали з пʼяти кафедр факультету.
Із чого все почалося? Розповідає Сергій Тополянський:
“Взимку почав цікавитися курсом, подивився відео, вирішив спробувати зробити самостійно. Обговорив ідею із завідувачем кафедри Федором Шандором, він підтримав ідею. Перший дрон зібрали кафедрально. Згодом уже розповіли ідею колегам на вченій раді факультету, долучилися всі інші кафедри. Так удалося зібрати перші 5 дронів із кожної кафедри: усі іменні”.
Збирають дрони прямо в облаштованій лабораторії на факультеті суспільних наук. Згодом на допомогу підключили студентів та викладачів фізичного факультету. Друкували деякі деталі на 3D-принтері. Загорілися ідеєю, тому дрони почали виготовляли і у своєму підрозділі.
Уже провели й тест-драйв. С. Тополянський зазначає: “Два дрони я вже відтестував. Виявили в налаштуванні трохи помилок. Підказали, як це виправити. Готуємося ще до одного тест-драйву, будемо перевіряти повторно. Ми маємо практично всю техніку завдяки спонсорам. Для того, щоб ми могли їх перевірити, відтестувати, всі деталі випробувати – і тільки тоді вже віддавати. У нас є пульт управління дронами, окуляри, обладнання для пайки, для перевірки, тестування. Єдине, що ми не складаємо, це – батареї, тому що їх потрібно більш професійно складати. Це маленькі, 7-дюймові дрони. Зазвичай виконують дві функції: камікадзе і розвідника. Це – одноразові дрони, які будуть використовуватися для знищення техніки ворожої сили”.
Перший дрон виготовляли місяць. Уже наступні – теж за місяць, але зробили вже чотири. За словами викладача, зараз немає проблем із деталями, оскільки їх можна знайти в Україні. Привозять волонтери. З AliExpress замовляти дешевше, але час доставки – 3-4 тижні. Якщо ж деталі в Україні, то чекати 2-3 дні.
Наступні дрони планують виготовляти за запитами військових. Один із таких – дрони із сутінковою камерою (її вартість – приблизно 11 тисяч гривень). Загалом собівартість одного “народного” дрону – 10-12 тисяч гривень. Викладачі факультету мають ідею залучити всі кафедри університету до збору коштів, щоб кожен підрозділ мав свій дрон.
Федір Шандор – професор кафедри соціології і соціальної роботи (УжНУ), наголошує:
“Це – не просто ідея, це був заклик Міністерства цифрової трансформації про створення програми «Народний дрон». Колега Сергій Тополянський запропонували долучитися. Ми прийняли дуже швидко рішення, оскільки я безпосередньо брав участь у бойових діях як сержант Збройних Сил України. Зараз ми в співпраці з кількома факультетами, думаю, досягнемо тої цілі, яка в нас виникла: щоб всі кафедри зробили свій індивідуальний дрон, відправили його частинам на фронт. Безпосередньо ужнівські дрони будуть брати участь у досить складних операціях і будуть протестовані в бойових умовах у вигляді вже не лише “підйом-присід”. Підрозділи БПЛА потребують великої кількості механіки, яка постійно знищується. Краще витрачати механіку, ніж втрачати живу силу. Труднощів поки в просуванні ідеї немає. Уже долучилися різні факультети: юридичний, біологічний, інженерно-технічний, фізичний, математичний”.
Про те, як робити тут і зараз знає Михайло Повідайчик, доцент кафедри кібернетики і прикладної математики:
“Ми дізналися про цю ініціативу, вирішили долучитися. Зокрема, викладачі кафедри кібернетики і прикладної математики зібрали суму понад 5 тисяч гривень. Хоч цього не вистачить на весь дрон, але хоч на якусь частину. Сподіваємося, що невеличка частка нашої кафедри приблизить очікувану перемогу”.
Своєю чергою Мулеса Павло, завідувач кафедри кібернетики і прикладної математики, ділиться: досвід волонтерства у факультету – великий:
“Досить часто долучаємося до різних зборів коштів. Одна з останніх подій – виїзний день факультету. Вдалося зібрати 10 тисяч гривень. В чому полягала ідея? Студентське життя неможливе без якихось поїздок, але неправильно розважатися під час війни. Тому ми зробили так, щоб одночасно і відпочити від навчання, і організувати якусь корисну для країни справу. Таким чином, ми залучили кошти, які підуть на запчастини для дронів. Але це – не перша акція. Дуже часто просто самі викладачі за потреби проводять збори коштів. У нас також є викладачка, чоловік якої зараз на фронті, і там ми долучалися. Ми тісно співпрацюємо з “Рухом підтримки закарпатських військових”, теж неодноразово донатили на різноманітні їхні акції. Тобто факультет – як студенти, так і викладачі – не залишається осторонь, усі розуміють: в Україні, на жаль, війна, і намагаються якомога потужніше підтримувати наших захисників на передовій”.
Продовжуємо й далі працювати на перемогу на всіх фронтах!
Текст: Тетяна Лесюк, Відео: Юлія Дердюк
Схожі новини
Категорії
- Без рубрики (3)
- Медіа (16)
- Новини (2 191)
- Розслідування (26)
- Спецпроєкти (33)
Підписатись на новини
* Ви будете отримувати останні новини та оновлення з нашого сайту!