Підсанкційний топ-контрабандист Закарпаття поновив свою діяльність під “мовчазній згоді” СБУ. Йдеться про одного із 10 “топ-контрабандистів” України – Валерія Пересоляка, ексмитника і директора футбольного клубу “Минай”

ак, у вересні громадський правозахисник Віталій Грегор ініціював перед Радою національної безпеки і безпеки України питання перевірки наявності у В.Пересоляка додаткових активів, які оминули санкції, які були накладені 2 квітня.

17 вересня, РНБО, в свою чергу, доручила СБУ та уряду перевірити причетність В. Пересоляка до “дерибану” землі заводу в обласному центрі Закарпаття та наявність додаткових активів.

Йдеться про те, що через очевидно корупційну схему депутати Ужгорода “віджали” 6,5 гектарів землі колишнього “Ужгородприладу” – через “фірми-прокладки”, поза аукціоном та вартістю в кілька мільйонів доларів. Лобіювали цю оборудку депутати з політичної партії “Рідне Закарпаття”, афільовані з В.Пересоляком.

У кулуарах міської влади кінцевим “бенефіціаром” даного “дерибану” називають саме підсанкційного В.Пересоляка, який, власне, і “інвестував” кошти у “рейдерське захоплення” даної землі через підставні фірми. Це, в свою чергу, може свідчити про наявність у В.Пересоляка додаткових активів, які оминули санкції і які мали бути перевірені правоохоронцями.

Однак, 4 жовтня, Головне управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Служби безпеки України розглянуло, за дорученням керівництва СБУ, відповідне доручення РНБО і відписало, що не має повноважень для перевірки та контролю підсанкційних осіб. Більше того, виходячи з їх листа, окрім постанови Правління Нацбанку 2015 року інших нормативних актів, які б регулювали дані питання не приймалось.

Тобто, виходячи зі змісту “відписки” СБУ, рішення РНБО щодо санкцій мають декларативний і необов’язковий характер. Оскільки відсутні механізми реагування на його порушення, як і покарання за їх невиконання.

Водночас джерела в органах місцевої влади повідомляють, що В. Пересоляк віднедавна “повернувся” до контролю “контрабандних потоків” на митниці через “третіх осіб”. За іншою інформацією посприяли цьому, зокрема, “домовленості” з “префектом” президента В. Зеленського на Закарпатті і куратором обласного осередку “Слуг народу” Миколою Тищенком.

Аналогічна ситуація і з іншими підсанкційними фігурантами в інших областях.

Так, Державне бюро розслідувань встановило, що більшість осіб, стосовно яких РНБО у 2021 році застосувала спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції), влітку поточного року поновили свою протиправну діяльність через перерозподіл контрабандних потоків. 22 жовтня 2021 працівники ДБР провели низку обшуків за місцем проживання “контрабандистів” та їх подільників, які відновили протиправну діяльність на території Одеської, Київської областей та міста Києва.