Його підозрюють у державній зраді. 

Проросійського блогера Анатолія Шарія правоохоронні органи Іспанії затримали 4 травня. «Це стало можливим завдяки тісній взаємодії Служби безпеки України з Офісом генерального прокурора, міжнародними партнерами та у результаті багаторівневої спецоперації українських правоохоронців», – повідосляє СБУ на своїй сторінці у Фейсбуці.

Шарія підозрюють у вчиненні злочинів, передбачених двома статтями Кримінального кодексу України: ст. 111 (Державна зрада) та ст. 161 (Порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками). У СБУ зазначають, блогер здійснював протиправну діяльність у інформаційній сфері на замовлення іноземних структур, чис завдав шкоду національній безпеці України. Підозру у цих злочинах йому оголосили минулого року.

Раніше сам Анаталій Шарій казав, що справи проти нього – «суто політика».

Хто такий Анатолій Шарій?

Анатолій Шарій народився 1978-го у Києві, закінчив у столиці середню школу. Щодо подальшої його освіти перевірених даних немає. Але у відповідь на запитання про те, ким був до роботи журналістом, Шарій написав: «Я закінчував інститут розвідки при Київському танковому інженерно-технічному училищі. Я розвідник:)».

Із 2005 року він почав працювати журналістом у виданнях: «Натали», «Единственная», «Поліна». Згодом працював у газеті «Сегодня», співпрацював із російським таблоїдом «Московський комсомолець». З 2008 року працював у виданнях «From-UA» та «Обозреватель». В останньому Шарій працював редактором відділу розслідувань доки не виїхав з України.

Анатолій Шарій полишив територію України у 2012 році, знайшовши політичний притулок у Литві. Тоді проти нього розслідували дві кримінальні справи. Перша – щодо стрілянини з травматичної зброї у ресторані «Макдональдз», де у нього виник конфлікт із іншим чоловіком, який к результаті зазнав поранення. Друга – про нібито інсценування замаху на самого себе. 

У 2013 році його заарештував Інтерпол у Нідерландах за запитом України, але суд цієї країни відмовив у його видачі. Згодом Шарій знову опинився у Литві. У 2015 році країна ініціювала повторну перевірку його справи і статусу біженця.

У квітні 2019 році та у 2020-му суди в Києві скасували рішення про розшук Шарія у названих двох справах і відправили їх на дорозслідування. Запобіжні заходи у вигляді тримання під вартою також скасували. 1 червня 2021 року з’явилася інформація, що Литва позбавила блогера Анатолія Шарія статусу біженця і оголосила його персоною нон-ґрата.

Як блогер Шарій став відомим після Революції гідності 2014 року, коли намагався подавати свій погляд на події Майдану і війни на сході України, які часто повторювали тези російських державних ЗМІ. Найбільш відомим серед користувачів є доробок Анатолія Шарія на ютуб-каналі, названому його ж іменем. Нині він має 2,95 мільйона підписників. Крім того, блогер поширює свої ідеї і через профіль у фейсбуці, сторінку «Шарий NET», сайт sharij.net, профіль в інстаграмі і профіль у твітері. Аналітики повідомляють, що найбільшу популярність сайт Шарія має серед росіян. 

Поряд із тим український портал військової тематики mil.in.ua викриває фейки Шарія про війну на Донбасі. У розслідуваннях мовиться, що блогер із 2014 року систематично дезінформує у своїх відео, зокрема видаючи російську військову техніку за українську.

У 2019-му, напередодні парламентських виборів, Анатолій Шарій подався у політику із своєю політсилою «Партія Шарія». Створили структуру ще у 2015-му, а в 2019-му перейменували. Він мав намір балотуватися на виборах до Верховної Ради, але ЦВК відмовила у реєстрації, бо він не проживав на території України більше ніж 5 років. Партія отримала 2,23% (327 тисяч) голосів виборців.

Партія також узяла участь у місцевих виборах 2020 року. Під час кампанії Анатолій Шарій став частим гостем в ефірах пулу телеканалів «112 Україна», Newsone і ZIK. Зрештою, політсила отримала 38 мандатів депутатів міських рад, 6 – обласного рівня і стільки ж районного.

20 серпня 2021 року проти антиукраїнського блогера Анатолія Шарія і його дружини Ольги, яка допомагає йому в його діяльності, РНБО запровадила санкції

2019 року Анатолій Шарій став власником будинку площею 230 квадратних метрів на березі моря в містечку Рода-де-Бара в Каталонії (Іспанія), вартість якого складає близько мільйона євро. Цю інформацію як резултат журналістського розслідування оприлюднив ресурс «Слідство.Інфо».

Анатолій Шарій намагався розколихати русинське питання в Закарпатті. У липні 2020 року він раптово зацікавився етнографічною групою українців – русинами, які, зокрема, компактно проживають у Закарпатській області. У своєму Телеграм-каналі блогер заявив про підтримку їхнього бажання так званої культурної автономії пригадавши, при цьому, нібито автономію під час Угорської та Чехословацької окупації Закарпаття.