Як не допустити булінгу на ґрунті сексуальної необізнаності? Що створює відкриту та довірливу атмосферу для розмов на інтимні теми? До кого звертатися в разі непередбачених ситуацій? Ці та інші питання щодо сексуальної освіти дедалі частіше виникають у молоді шкільного віку. Проте говорити на згадану тематику підліткам ні з ким. Чимало батьків, які виховувалися радянськими підходами, де тема сексуальної освіти – табу, досі не знають, як правильно говорити зі своїми чадами на делікатну тему. Багато питань замовчуються.
Із такою проблемою зіштовхнулася молодь Білківської громади. Світлана Завадяк навчається в місцевій школі. Дівчина зазначає:
“Діти часто жартують над питаннями сексуального характеру. Буває й насміхаються з когось, навіть що стосується менструацій. Хлопці не дотримуються чужих кордонів! Вирішили це змінювати, хтось має говорити навіть на незручні теми”.
Однодумці знайшлися одразу. Активна молодь об’єдналася в команду. Почали втілювати проєкт “Вчасно” в межах програми “UPSHIFT”.
Іван Ерделі, учасник команди, наголошує:
“Маємо на меті зрушити тему сексуальної освіти серед молоді з мертвого місця в нашій громаді. Прагнемо підштовхнути підлітків самостійно приймати рішення, навчатись, бути відкритими з психологами, своїми батьками, шукати більш достовірну інформацію. Щоб коли почують якийсь фейк, недостовірну інформацію від своїх однолітків, змогли одразу спростувати”.
Проблему молодь вирішує комплексно. Організували вже три повноцінні заходи, два з них були спрямовані на те, щоб розворушити першочергово батьків. Світлана наголошує: “Насправді ця тема дуже табуйована і залучення проходить досить важко, але є ті, кому справді цікаво, і ті, хто хоче вчитися. Ми проводимо навчання, тренінги для батьків про надання сексуальної освіти дітям. І зараз працюємо над довготривалістю проєкту. Спілкуємося з нашими однолітками в комфортній для них атмосфері й говоримо з ними про їхні проблеми в цьому питанні. Плануємо сформувати інформаційні брошурки. Будемо поширювати їх у садочках, у школах і надавати всім охочим. Більше орієнтовані на батьків, адже будуть поради, як спілкуватися з дітьми різного віку про сексуальну освіту”.
Тренінги проводить досвідчена фахівчиня з психології та сексуальної освіти Олена Пітух:
“Ми говорили про те, що таке статеве виховання, які існують міфи, звідки підлітки беруть інформацію, чи говорять з ними батьки. Також на заняттях проговорювали, що таке статеві стосунки, активна згода, про які засоби контрацепції вони знають. Навіщо взагалі порушувати з підлітками такі питання? Як каже сама молодь, дуже рідко з ними про це говорять батьки вдома. І оскільки батьки самі ж дали згоду, то на наших зустрічах “рівний-рівному”, вони могли отримати будь-яку інформацію, яка їх цікавить. Підліткам важливо розуміти про безпеку, зрештою, про те, як вони розвиваються. Мають отримувати достатньо інформації для того, щоб далі будувати здорові стосунки. На Закарпатті мало хто проводить схожі зустрічі. Проєкт “Вчасно” спрямований на те, щоб і простимулювати батьків говорити з дітьми, і поговорити з підлітками про те, якої інформації їм не вистачає в ситуації “рівний- рівному”.
За словами фахівчині, варто розвіювати міфи та стереотипи щодо статевого виховання, це допоможе долати стереотипи, які побутують в суспільстві. Варто знати, що з дітьми про особисті кордони, правила трусиків-майочок тощо варто говорити уже з трьох років. Для кожного віку є певна кількість інформації, яку дитині варто знати. Так, з 12 років діти вже мають знати про кордони, про свої органи, про те, як дотримуватися якоїсь безпеки, як добре ставитися до свого тіла. Згодом батьки в цій довірливий обстановці, яка вже мала б сформуватися, можуть розповісти про контрацепцію, про активну згоду та інші аспекти.
Олена Пітух наголошує: “У цій громаді ми зустрілися з тим, що багато батьків мають певні стереотипи, страхи та переживання. Діти більш відкриті. Група молоді, яка втілює проєкт, – уже двері, у які можуть увійти люди, які готові. Були батьки, які приходили з великим задоволенням, приїжджали навіть з іншого села”.
Планів у команди чимало. Наступні тренінги проведуть у різних школах Білківської ТГ, де кожен з учасників матиме нагоду поставити особисте питання психологині й отримати кваліфіковану відповідь.
Текст: Тетяна Лесюк Відео: Юлія Дердюк
Схожі новини
Категорії
- Без рубрики (3)
- Медіа (16)
- Новини (2 208)
- Розслідування (27)
- Спецпроєкти (33)
Підписатись на новини
* Ви будете отримувати останні новини та оновлення з нашого сайту!