Тематична виставка, присвячена війні та незламності українського народу в боротьбі з російськими окупантами, відображена у фотографіях і дитячих малюнках, стартувала із Закарпаття у чотри країни Європи – Словаччину, Польщу, Угорщину та Румунію. 

Першу виставку воєнного часу “Нескорена Україна – 2022” в рамках ініціативи “Європейські маршрути задля перемоги” презентували в Закарпатському обласному муздрамтеатрі імені братів Шерегіїв до 100 днів активної фази російсько-української війни після широкомасштабного вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року. Далі експозиція з фотографій та дитячих малюнків попрямує до 15-ти міст-побратимів України у Словаччині, Польщі, Угорщині та Румунії.

На сорока стендах – понад пів тисячі фотографій з Києва, Бучі, Ірпені, Гостомеля, Маріуполя та десятків інших міст і сіл, сотні впізнаваних особистостей і невідомих пересічних мешканців, що однаково постраждали від країни-агресора. Крім того, майже 70 дитячих малюнків, 24 плакати, а також приклади креативних рішень підприємництва (більборди – ред.) та тексти створених у цей період пісень.

Директор і художній керівник облмуздрамтеатру Василь Марюхнич каже, що у них завжди радо відгукуються на подібні заходи: “Власне кажучи, театр відгукується на усі такі ініціативи, пов’язані чи з пам’яттю тих людей, які загинули на Сході, чи з підтримкою тих людей, які тимчасово переселені в Закарпаття.”

Між стендами десятки відвідувачів. Ужгородці і вимушені переселенці, в пам’яті яких перші дні війни відгукуються особливо болюче.

“Ви знаєте, я зараз занурився у ситуацію, бо воно з часом все відпускає, все відпускає, тому що занурюєшся в повсякденне життя. Але зайшовши сюди, то я знову повернувся у ці перші дні, коли ми щодня прокидалися і не знали, що таке понеділок, а що таке субота. Знати тільки, який сьогодні день війни. Я проникся атмосферою. Організатори, мені здається, зробили свою справу гарно і проникли людей, які відвідали сьогодні і будуть відвідувати у майбутньому цю виставку тою атмосферою, яку вони запланували”, – ділиться своїми враженнями один із відвідувачів виставки. 

“Я прийшла на цей захід в очікуванні побачити насправді талановиті фото. Також я знаю, що тут будуть представлені малюнки дітей присвячені війні. Ця виставка є важливою, на мою думку, тому що показувати в будь-який спосіб те що відбувається в країні — дуже важливо. Мистецтво у будь-якій із своїх проявів є одним з ключових варіантів показу подій які зараз відбуваються в країні. Наскільки я знаю виставка буде їздити по іншим країнам, що буде нагадувати людям, які знаходяться далеко від місць безпосередньо воєнних дій”, – каже про свої очікування ще одна відвідувачка.  

Ідейником і головним організатором виставки виступив виконавчий директор Закарпатського регіонального відділення Асоціації міст України, керівник Міжрегіонального офісу РВ АМУ “Карпатський Єврорегіон – Україна” Олег Лукша.

Пан Олег розповів, велику частину фотографій для виставки допомогли зібрати його колеги-“ротарійці” з клубів по всій Україні. Деякі з них – автори матеріалів, які як очевидці особисто пережили трагічні для сучасної української історії події.

Наступним містом, яке вже у кінці цього тижня побачить експозицію “Нескорена Україна – 2022” стане містечко Спішська Нова Весь у східній Словаччині. Але напередодні, в середу 13 серпня о 15 годині біля будівлі Ужгородського головпоштамту, мешканці та гості обласного центру Закарпаття зможуть побачити церемонію гасіння марок “Ассоль уже не та…” та “Святий Миколай рятує Миколаїв”, до організації якої крім ужгородців долучились “ротарійці” з Одеси та Миколаєва. Вони ж привезуть із собою ще біля двохсот карикатур на тему війни і політики, які також увійдуть у експозицію виставки.

“Після цього колеги вливаються у команду і їдуть далі з нами у Словаччину. Одна з наших цілей – це встановити більш тісні інформаційні зв’язки і підняти рівень довіри до війни в Україні. Такі ініціативи як ця виставка – частина нашої інформаційної війни. Людям потрібно показувати і пояснювати об’єктивні факти, говорити з ними на тему війни і допомагати задумовуватись над подіями в Україні. Адже найвищий ступінь довіри – саме в елементах громадянського суспільства. Треба икористовувати народну дипломатію, що ми зараз і робимо”, – розповів про ідею виставки “Нескорена Україна – 2022” та поділився найближчими планами по її продовженню Олег Лукша.

Анна-Марія Гецко

ПравдаЄ