Російські окупанти нав’язують свою мову через школи, захоплені газети та телеканали і переслідують українців за мовною ознакою.
З 24 любого 2022 року мовний омбудсман зафіксував з відкритих джерел понад 100 фактів лінгвоциду, що супроводжуються погрозами, залякуванням, застосуванням фізичної сили, психологічним тиском, обмеженням волі, викраденням, тортурами, вбивствами, іншими злочинами проти громадян України. Про це повідомляє пресслужба Уповноваженого із захисту державної мови.
Лінгвоцид — цілеспрямоване нищення української мови як головної ознаки етносу, яке здійснюється шляхом її витіснення з різних сфер суспільного життя, примусового включення громадян України до російського мовнокультурного простору, асиміляції населення, є способом демонтажу конституційного ладу України, однією зі складових російської політики знищення українського народу на окупованих територіях, яка визнана ВРУ, парламентами країн світу, міжнародними організаціями як геноцид.
Акти лінгвоциду супроводжуються погрозами, залякуванням, застосуванням фізичної сили, психологічним тиском, обмеженням волі, викраденням, тортурами, вбивствами, іншими злочинами проти громадян України.
До проявів лінгвоциду відносять обстріли українських телевізійних веж, вимкнення або захоплення українських телеканалів і радіостанцій, викрадення та вбивства журналістів та запуск свого пропагандистського телебачення. Приклади цього зафіксовані в окупованих містах Запоріжжя та Херсонщини: Мелітополі, Бердянську, Енергодарі, Новій Каховці, Таврійську, Херсоні, Каховці.
У Херсоні, Мелітополі, Нікольському, Михайлівці, Василівці, Бердянську, Дніпрорудному, Вовчанську окупанти демонтують і знищують національну символіку, українські банери, меморіальні дошки загиблим українським воїнам, змінюють вивіски на російськомовні на приміщеннях органів державної влади.
Ще однією із жертв війни стала українська освіта. Росіяни змушують тамтешні школи переходити на російську мову навчання та їхні програми. Також зафіксовані факти звільнення директорів шкіл через відмову працювати з окупантами, примус директорів шкіл присягнути на “вірність росії”, заміна підручників з історії, та запровадження посад “політруків” у школах .
Численні факти, що містять ознаки лінгвоциду, зафіксовано у сфері культури. Бачимо, як на тимчасово окупованих територіях вилучають українськомовні книжки з бібліотек, вивозять і спалюють. Також в окупованих населених пунктах Донецької, Луганської, Херсонської, Запорізької, Київської та Харківської областей зафіксовані численні випадки проведення культурних заходів російською мовою, здійснюється випуск та розповсюдження газет російською мовою.
Пресслужба Уповноваженого із захисту державної мови
Схожі новини
Категорії
- Без рубрики (3)
- Медіа (16)
- Новини (2 299)
- Розслідування (27)
- Спецпроєкти (33)
Підписатись на новини
* Ви будете отримувати останні новини та оновлення з нашого сайту!