17 грудня 2020 року в ефірі телеканалу «UA: Закарпаття» Олексій Петров звітував про роботу на посаді голови Закарпатської ОДА впродовж минулого року та, у відповідь на запитання журналіста проєкту «ПравдаЄ» Станіслава Данка, озвучив кілька важливих речей, які стосувались будівництва ВЕС на Боржаві та робіт АТ «Укргазвидобування» на території Жденіївської громади.

Посилання на ефір програми тут: “Звіти наживо (17.12.2020)”. Журналісти проєкту вирішили перевірити озвучену  у відповідях інформацію – ось що з цього вийшло:

1. Чиновник повідомив, що Закарпатська обласна прокуратура підготувала та подала позов щодо скасування розпоряджень голів Свалявської та Воловецької РДА щодо затвердження детальних планів територій під будівництво ВЕС. Однак це не зовсім так. Ще 27 листопада з’явилась інформація про те, що прокуратура оскаржує дії Держгеокадастру, а не розпорядження голів РДА. Детальніше: Прокуратура звернулася із позовом до суду через неправомірні дії обласного управління Держгеокадастру на полонині Боржава. Разом з тим, згідно відповіді Господарського суду Закарпатської області на наш інформаційний запит, перенаправлений обласною прокуратурою, в суді «відсутні справи щодо скасування розпорядження голови Воловецької РДА В. Рогової та розпорядження голови Свалявської РДА О. Дідовича».

2. Чиновник запевнив у неможливості скасування вищевказаних розпоряджень. Однак стаття 33 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» вперто не погоджується з думкою пана Петрова і чітко говорить: «Голови обласних державних адміністрацій мають право скасовувати розпорядження голів районних державних адміністрацій, що суперечать Конституції України та законам України, рішенням Конституційного Суду України, актам Президента України, Кабінету Міністрів України, голів обласних державних адміністрацій, а також міністерств, інших центральних органів виконавчої влади». Тим паче на Закарпатті вже є прецедент, коли таким правом скористалися у подібному до цього випадку. Мова йде про події 2017 року та спроб будівництва каскаду міні-ГЕС на кількох закарпатських річках. Тодішній голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль (нехай не буде згадано його ім’я даремно) скасував розпорядження голів Хустської, Тячівської та Рахівської РДА щодо детальних планів територій під будівництво міні-ГЕС – більше того, рішення кількох судів підтвердили правочинність таких розпоряджень. Детальніше: Верховний Cуд залишив касаційну скаргу забудовників міні-ГЕС на Хустщині без руху (ДОКУМЕНТИ)

Варто уваги й те, що у 2019 році розпорядженням на той час в.о. голови Закарпатської ОДА І. Дурана згадані розпорядження голів Свалявської та Воловецької РДА були визнані такими, що суперечать законодавству, та мають бути приведені у відповідність до його вимог: Дуран визнав документи щодо будівництва вітряків на закарпатській Боржаві як такі, що суперечать законодавству (ДОКУМЕНТ)

3. У прямому ефірі Олексій Петров також переконував, що «Укргазвидобування» з осені минулого року проводить роботи на території Жденіївської територіальної громади без жодних порушень й саме тому Департамент екології Закарпатської ОДА на початку грудня надав компанії позитивний висновок з ОВД. Проте три дні тому на сайті Закарпатської обласної прокуратури з’явилась публікації з промовистим заголовком «Газовидобувні роботи у Буковці: прокуратура виявила порушення та звернулася з позовом до суду». Можливо чиновникам облдержадміністрації не треба було так поспішати з видачею висновку, особливо якщо, зі слів пана Петрова, висновок з ОВД для цих видів робіт і так не потребувався?

Окремо хочеться подякувати колегам суспільного мовника за підготовку та проведення «Звітів наживо», а також запрошення до участі у випуску. Програми подібного формату надзвичайно важливі для утвердження свободи слова, а також принципів гласності та публічності у діяльності представників органів державної влади та місцевого самоврядування.