Дерева в місті покращують якість повітря, знижують температуру та зменшують шумове забруднення. Підтримують водний цикл, сприяють збереженню біорізноманіття та загалом додають естетичної цінності місту. Як натомість доглядають в нашому обласному центрі за цінними насадженнями?
“Кожного дня ми помічаємо, що в різних районах міста відбуваються обрізки дерев. За нашими спостереженнями, ці дерева не є аварійними. Це здорові дерева, у яких зрізають практично всю крону. Такі дії призводять до загибелі дерева або до того, що воно стає аварійним. Тобто заходи, які виправдовують безпекою, насправді не є такими. Ми подавали запити на акти обстеження дерев, там, де вже провелися обрізки, і також запити на акти виконаних робіт. Зазвичай в цих актах зазначено два види обрізок: формувальна або санітарна, між якими, по факту немає різниці. Насправді ми абсолютно не помічаємо тієї санітарної обрізки, яка передбачає обрізку сухих гілок або аварійних. Натомість спостерігаємо зріз здорових гілок, причому дуже часто це частина стовбура. Такі дії не на благо громади”, – розповідає представниця ГО “ФОРЗА” Дзвінка Білоног.
Дії КШЕПу та інших підрядників насправді травмують дерева. Насадження після подібної радикальної обрізки дуже довго відновлюються, стають аварійними. У відкриті ділянки дерев потрапляють різні шкідники, інфекції. Після цього вони вже не надають тих екосистемних послуг: очищення повітря, тінь у спеку, вбирання води, які так необхідні у густонаселеному місті.
“За нашими спостереженнями, часто в таких роботах задіюють автогідропідіймач, який використовують для того, щоб працювати на висоті. Вартість робіт з використанням автогідропідіймача автоматично зростає, а доцільності в таких обрізках абсолютно немає. Тому це за собою тягне багато питань, наскільки це взагалі прозора процедура. До цього ми хочемо привернути увагу містян, тому що це стосується і наших дворів, і інших вулиць загального користування. Нам потрібні здорові дерева, тому що в нас дуже палюче літо, і краще, ніж тінь від дерева, природа не придумала. Тому ми дуже хочемо зберегти те, що на сьогодні є, і запобігти необдуманим діям в майбутньому”, – додає Дзвінка Білоног.
Відповідно громадськість подала петицію про інформування громади щодо планових обрізок дерев. У ній, зокрема, йдеться:
“Вимагаємо від міськради, департаменту міського господарства УМР та КШЕПу завчасно і публічно повідомляти за допомогою наявних каналів комунікації (вебсторінка міськради, офіційна сторінка у мережі Facebook, а також сторінку КШЕПу) про заплановані обрізки дерев мінімум за 2 тижні до проведення робіт”.
На сьогодні петиція набрала вже понад 200 голосів. Для того, щоб міська влада взяла до розгляду це питання, необхідно, аби підписали мінімум 250 осіб.
Це вже не перше звернення громадян щодо збереження насаджень в місті Ужгород. Раніше ми вже писали про колективне звернення громадськості до влади внести Платанову алею на Слов’янській набережній до природно-заповідного фонду. Також небайдужі ужгородці надсилали петицію до міської влади, у якій йдеться про те, що поки не буде огляду арбористами, містяни просять заборонити проводити будь-які втручання на Липовій алеї.
Збереження міських дерев є критично важливим для підтримання здорового екологічного балансу та комфорту мешканців. Неправильне або необдумане обрізання дерев не тільки погіршує їхній стан, але й позбавляє місто цінних екосистемних послуг. Громада Ужгорода, стурбована цими проблемами, активно закликає до більш прозорого інформування про планові обрізки та звертається до влади з вимогами зберегти зелені насадження, забезпечивши належний догляд за ними.
Текст: Тетяна Лесюк, Відео: Юлія Дердюк
Схожі новини
Категорії
- Без рубрики (3)
- Медіа (19)
- Новини (2 483)
- Розслідування (27)
- Спецпроєкти (35)
Підписатись на новини
* Ви будете отримувати останні новини та оновлення з нашого сайту!