Закарпатський розробник Валентин Фречка, який створив технологію виробництва паперу з опалого листя, здобув друге місце Європейської премії молодих винахідників.

“За допомогою Releaf Paper, стартапу, заснованого на шкільному науковому проєкті, Валентин Фречка удосконалює процес, який використовує целюлозу з опалого листа для виробництва. Листя, отримані з міських парків, скверів, зелених зон та інших міських територій, фактично спалюють або компостують (що створює витрати для міста), а якщо їх не зібрати чи спалити, викидають вуглекислий газ. Технологія є високоефективною, виробляючи одну тонну целюлози з 2,3 тонни опалого листя, що дорівнює 17 деревам традиційними методами”, зазначили на сайті Європейської винахідницької премії.

23-річний український розробник Валентин Фречка посів друге місце у номінації “Премія молодих винахідників” за розробку методу перетворення опалого листя на екологічно чистий папір, що значно зменшує потребу в вирубці дерев під час виробництва паперу. Закарпатець також отримав приз у розмірі 10 000 євро.

Що відомо про винахідника

Валентин Фречка — технологічний розробник та співзасновник компанії “Releaf PAPER & BAGS”. Народився у селі Сокирниця Хустської громади. У червні 2018 року Валентин Фречка здобув золото на Міжнародній олімпіаді геніїв у США. В олімпіаді взяли участь 1300 школярів з різних країн. Одна з тем змагання — “Вирішення екологічних проблем”.

Валентин вигадав як робити папір з опалого сухого листя. У 2020 році на Житомирщині виготовили волокно з опалого листя для чергової партії – півтори тонни промислового паперу. Розробником технології виготовлення паперу з падолисту є Валентин Фречка. З його слів, ця ідея з’явилася у нього в одинадцятому класі, коли він працював над науково-дослідницькою роботою для конкурсу-захисту малої академії наук. Згодом Валентин Фречка отримав патент і його розробкою зацікавилися на Житомирському картонному комбінаті.

Після російського вторгнення в Україну в 2022 році Фречка переїхав до Франції та разом зі своїм партнером продовжив розбудову компанії. Releaf Paper вже залучила великих клієнтів, як L’Oréal, Chanel і Samsung, задовольняючи попит на екологічну упаковку, що зростає. З огляду на те, що світовий ринок крафт-паперу очікується на рівні 16,95 млрд євро до 2030 року, відкриття пілотного заводу Releaf Paper у 2024 році та планує налагодити виробництво по всій Європі, компанія виконує місію трансформації пакувальної галузі.
Рубрика