Пресслужба АТ «Закарпатгаз» розповсюдила повідомлення з приводу відключення споживачів від газопостачання.

Вже майже два місяці, як Верховна Рада України дозволила відключати людей від газопостачання за борги. За цей час на Закарпатті припинили газопостачання 840 споживачам. Заборона на відключення діє лише в тих регіонах, де встановлено червону карантинну зону.

Попри це, деякі споживачі вважають, що газовики не мають права заходити в помешкання чи на територію будинку – навіть якщо вони прийшли припинити чи обмежити газопостачання. Люди часто посилаються на те, що це їхня приватна власність, і вони самі вирішуватимуть, кого впускати чи не впускати на її територію. Та це зовсім не так.

Відповідно до Кодексу газорозподільних систем (п.2 гл.7 розділу VІ) споживач зобов’язаний допустити представників оператора ГРМ (в нашій області це АТ «Закарпатгаз») на власний об’єкт. Більше того, споживач не має протидіяти фахівцям при здійсненні заходів з припинення (обмеження) розподілу природного газу. Якщо споживач отримав від газовиків листа з вимогою припинити споживання газу – він має негайно виконати це прохання.

А за свідомий недопуск газовиків до об’єкту передбачена відповідальність. Так, якщо споживач недопустив працівників АТ «Закарпатгаз» на територію для відключення газопостачання через борги, або не припинив споживання газу на письмову вимогу Оператора – він, окрім власне суми боргу, буде змушений сплатити компенсації. Кодекс ГРС (п.3 гл.7 розділу VІ) визначає формулу, за якою здійснюється такий розрахунок.

Наприклад, якщо річний обсяг замовленої потужності споживача становить 1000 куб.м, тариф – 2,14 грн, а термін з моменту недопуску до погашення боргу або припинення газопостачання 1 місяць, то: 1000/12*2.14*1=178.33грн.

Крім того, якщо людина відмовилася допускати представників АТ «Закарпатгаз» до об’єкта для припинення газопостачання, оператор ГРМ має право механічно від’єднати споживача від газорозподільної системи. Простими словами – мають право «відрізати трубу». Це теж визначено в Кодексі ГРС (п. 5 гл. 7 розділу VІ). Відповідно, якщо людина в майбутньому захоче знову приєднатися до газових мереж, їй доведеться не лише сплатити суму боргу в повному обсязі, а й заплатити за послугу приєднання.