Сьогодні 128-й окремій гірсько-штурмовій Закарпатській бригаді виповнюється 100 років. Її «предком» вважається 128-ма гвардійська гірськострілецька Туркестанська дивізія, що була утворена 12 липня 1922 року. З того часу бригада зазнала чимало переформатувань.

Дивізія отримала статус гвардійської під час Другої світової війни. У 1956 році дивізія була переформована у 128-му гвардійську мотострілецьку дивізію. У такому форматі проіснувала аж до розпаду Радянського Союзу та відновлення незалежності України.

Командир 128-ї гвардійської мотострілецької дивізії генерал Віктор Гречанінов став першим у 1991 році командиром, який оголосив про підтримку української державності. Наступного року особовий склад 128-ї дивізії склав присягу на вірність народу України.

128-ма дивізія посідала провідні місця серед інших з’єднань Збройних Сил України за рівнем бойової, виховної та фізичної підготовки. Зокрема, у жовтні 1996 року міністр оборони відзначив найкращий рівень фізичної підготовки офіцерського складу управління 128-ї дивізії.

Також військові дивізії відзначилися самовідданою працею при ліквідації наслідків повеней в Закарпатті у 1994, 1998, 1999 та 2001 рр. Невдовзі 128-ма дивізія налагодила дружні зв’язки та регулярний обмін досвідом з військовослужбовцями сусідніх держав — Словаччини, Угорщини, Румунії, Польщі.

«Закарпатською» дивізія офіційно стала у 2000 році, коли президент присвоїв їй почесне найменування.

Від початку війни на сході України військовослужбовці 128-ї бригади зайняли позиції в Луганській області, в районі Лисичанська, Сєвєродонецька та Рубіжного, у 2014-2015 роках брали участь у боях за Луганський аеропорт та під Дебальцевим.

З того часу звання Героя України удостоювалися декілька військовослужбовців бригади, серед них — командир бригади полковник Сергій Шаптала, командир 15-го окремого гірсько-піхотного батальйону бригади Василь Зубанич, заступник командира 128-ї окремої гірсько-штурмової бригади полковник Денис Чаюк. А у травні цього року весь склад бригади був відзначений почесною відзнакою «За мужність та відвагу».

Сучасне найменування «гірсько-штурмової» бригада отримала 1 червня 2018 року, тоді ж їй присвоїли отримала нову символіку. Наразі бригада перебуває у складі оперативного командування «Захід». Її штаб бригади розташований у Мукачеві, а підрозділи дислокуються на території Закарпатської області.

«Унікальності бригаді додає її «родзинка» — мультінаціональність та культурність. З першими хвилями мобілізації ряди бойових підрозділів почали заповнювати жителі області, серед яких багато етнічних угорців, румунів, словаків та й закарпатський діалект для людини, яка не звикла до нього, може здатися іноземною мовою», — пишуть на сайті бригади.