20 серпня народні депутати підтримали доопрацьований законопроєкт №8371, який врегульовує діяльність релігійних організацій, керівні центри яких знаходяться в Російській Федерації.

Згідно з новим законом, такі організації повинні припинити свою діяльність і розірвати звʼязки з Російською православною церквою (РПЦ) на території України. Мають на врегулювання усіх юридичних питань девʼять місяців. У разі недотримання закону їхня діяльність буде заборонятися через рішення суду. Про це повідомив народний депутат України Ярослав Железняк. 

За ухвалення цього закону проголосували 265 депутатів. Розподіл голосів по фракціях був таким: “Слуга народу” – 173 голоси, “Європейська Солідарність” – 25, “Батьківщина” – 17, “Голос” – 18, “Платформа за життя та мир” – 1, “За майбутнє” – 9, “Довіра” – 11, та позафракційні депутати – 11 голосів.

Водночас 33 депутати не підтримали ухвалення закону або утрималися від голосування. Не підтримали 4 депутати від фракції “Слуга народу”, 17 депутатів від “Платформи за життя та мир”, 7 представників “Відновлення України” та 1 позафракційний депутат.

Утрималися від голосування четверо парламентарів: троє з фракції “Слуга народу” та один депутат від “Відновлення України”.

Серед тих депутатів, які не підтримали закон – двоє народних депутатів із Закарпаття – Роберт Горват та Василь Петьовка, які належать до фракції “Довіра” 

Нагадаємо, що законопроєкт №8371 про заборону діяльності релігійних організацій, повʼязаних із російською православною церквою, у першому читанні підтримали 267 нардепів. Серед депутатів, які проголосували “за” переважно представники фракцій “Європейська Солідарність”, “Голос” та “Слуга народу”. 

Про що закон?

Основні положення законопроєкту передбачають заборону діяльності УПЦ МП в Україні та пропонують спрощену процедуру переходу релігійних громад до Православної церкви України (ПЦУ)​. Крім того, скасовується надання державного та міського майна в користування організацій, приналежних до МП. 

Станом на 1 серпня 2024 року на Закарпатті досі діють 656 церков Української Православної церкви, що перебувають у канонічному підпорядкуванні Московського патріархату, за інформацією департаменту стратегічних комунікацій, національностей та релігій обласної військової адміністрації. Загалом на Закарпатті діють 770 православних релігійних організацій. І лише 63 церкви належать до Православної Церкви України (ПЦУ).

Щодо католицьких релігійних організацій, то сумарно функціонує 577 парафій, серед яких 474 – Мукачівської греко-католицької єпархії та 104 – Мукачівської дієцезії римсько-католицької церкви. 

Отож, станом на сьогодні 85% православних церков (656 з 770) на Закарпатті все ще залишаються під контролем Московського патріархату. Ця цифра значно переважає кількість інших конфесій. На зміну приналежності ці парафії мають 9 місяців.

Тетяна Шевчук, Юлія Дердюк.