9 листопада Міністерство оборони впровадило електронні відстрочки для військовозобов’язаних через застосунок Резерв+.
Хто має право на відстрочку від мобілізації
Відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації можуть отримати:
– особи з інвалідністю та призовники, тимчасово непридатні до служби за висновком ВЛК;
– чоловіки та жінки, які виховують трьох і більше дітей до 18 років;
– чоловіки та жінки, які самостійно виховують дитину до 18 років;
– опікуни, піклувальники, прийомні батьки та батьки-вихователі, що доглядають дитину з інвалідністю до 18 років;
– особи, які піклуються про дітей з тяжкими захворюваннями, зокрема порушеннями нервової системи, вродженими вадами, онкологією, ДЦП, психічними розладами, діабетом I типу, важкими хворобами нирок;
– опікуни, що доглядають за дітьми, які отримали тяжкі травми або потребують трансплантації, паліативної допомоги, навіть якщо інвалідність не встановлена;
– чоловіки та жінки, що мають дорослих дітей з інвалідністю I чи II групи;
– усиновлювачі та опікуни, які піклуються про дітей-сиріт або дітей без батьківської опіки до 18 років;
– ті, хто доглядає за хворими родичами, що потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії;
– особи з подружжя, де один з партнерів має інвалідність, або якщо батьки подружжя мають інвалідність I чи II групи, за відсутності інших осіб, які можуть їх утримувати;
– опікуни недієздатних осіб або ті, хто доглядає за інвалідами I чи II групи та іншими особами, що потребують постійного догляду;
– чоловіки та жінки з неповнолітніми дітьми, якщо їхній партнер проходить військову службу;
– народні депутати;
– працівники оборонних, безпекових та правоохоронних відомств;
– заброньовані працівники;
– студенти, аспіранти та докторанти, що навчаються за денною формою;
– викладачі та науковці з вченими званнями або науковими ступенями, що працюють у навчальних закладах не менше ніж на 0,75 ставки;
– особи, чиї близькі родичі загинули або зникли безвісти під час АТО чи війни з Росією;
– військовозобов’язані, звільнені зі служби після мобілізації на шість місяців, за винятком тих, хто у військовому резерві першої черги;
– звільнені з полону військовослужбовці, які зараз перебувають у запасі ЗСУ.
Хто може скористатися відстрочкою в Резерв+?
На цей момент відтермінування від мобілізації через застосунок Резерв+ можуть отримати:
– особи з інвалідністю, що мають чинне пенсійне посвідчення;
– студенти, аспіранти та докторанти, які навчаються на денній або дуальній формі та здобувають послідовну освіту, наприклад, навчання в магістратурі після бакалаврату або отримання ступеня аспіранта після магістерського.
Міністерство оборони планує також впровадити відстрочки для багатодітних батьків, які мають трьох і більше неповнолітніх дітей в одному шлюбі. Наразі ця функція перебуває на етапі бета-тестування.
Як отримати електронну відстрочку?
Щоб оформити відтермінування онлайн, необхідно оновити застосунок Резерв+ до версії 1.4.3 в App Store або Play Market. Після цього слід натиснути на три крапки меню у своєму військово-обліковому документі та вибрати опцію “Подати запит на відстрочку”.
МОУ зазначає, що заявникам не потрібно додатково завантажувати документи для підтвердження права на відстрочку. Застосунок Резерв+ перевіряє ці дані через інші реєстри, які взаємодіють з реєстром призовників, військовозобов’язаних та резервістів “Оберіг”.
Після підтвердження відстрочки військовозобов’язаний отримає сповіщення у застосунку, а новий статус одразу з’явиться у його електронному військово-обліковому документі.
Електронний документ із даними щодо військового обліку має таку ж юридичну силу, як і паперовий, тому його можна використовувати під час перевірки співробітниками ТЦК.
Термін надання відстрочки залежить від наявності всіх необхідних документів у реєстрах та їхньої правильності, зазначає заступниця міністра оборони з цифровізації Катерина Черногоренко. Вона додає, що у випадку, якщо застосунок не знаходить дані військовозобов’язаного, слід звернутися до техпідтримки Резерв+, яка взаємодіятиме з іншими міністерствами для оновлення даних і виправлення помилки.
Е-відстрочку неможливо оформити, якщо у користувача вже є чинне відтермінування. Подати новий запит можна буде після завершення його терміну дії.
Як оформити відстрочку через ТЦК?
Для отримання відстрочки офлайн військовозобов’язаний має написати заяву на ім’я голови комісії районного чи міського ТЦК, де він перебуває на обліку.
До заяви необхідно додати документи, що підтверджують право на відстрочку, або їх завірені копії, а також копії військово-облікового документа і паспорта.
Документи, які можуть підтвердити право на відстрочку:
– свідоцтво про народження дітей;
– свідоцтво про шлюб;
– медична довідка, що підтверджує захворювання;
– довідка про опікунство або догляд за особою з інвалідністю;
– довідка про інвалідність;
– витяг про бронювання.
До ТЦК можна потрапити за допомогою “живої” черги або через електронну чергу, зареєструвавшись на відповідній сторінці сайту Міноборони.
Згідно з постановою Кабміну, рішення про надання відстрочки ухвалює комісія, до складу якої входять керівник відповідного відділу ТЦК, представники підрозділів освіти і науки, охорони здоров’я, соціального захисту, служби у справах дітей або ЦНАПу району чи міста. Склад комісії залежить від підстав для відстрочки.
Якщо заяву на відстрочку хочуть подати, але у ТЦК відмовляють ще на етапі прийому документів, це порушує закон, зазначає адвокатка Дарʼя Тарасенко у коментарі “УП. Життя”.
“Рішення, позитивне чи негативне, може ухвалювати тільки комісія. Добре, коли у ТЦК підказують, що якогось документа не вистачає, і рекомендують його донести перед подачею. Однак повна відмова у прийомі заяви на відстрочку є незаконною”, – підкреслює юристка.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів, комісія повинна розглянути заяву протягом семи днів з моменту її подання. Про прийняте рішення чоловіка повідомляють телефоном. Після цього він може отримати витяг, завірений підписом керівника центру комплектування та печаткою, який підтверджуватиме його відстрочку.
Згодом інформація про новий статус з’явиться також в електронному військово-обліковому документі у застосунку Резерв+.
У разі відмови у відстрочці або незгоди військовозобов’язаного з рішенням комісії, він має право оскаржити його в судовому порядку.
Коли необхідно оновлювати відстрочку?
Для більшості категорій військовозобов’язаних відстрочка від служби діє до завершення воєнного стану та загальної мобілізації. З моменту початку повномасштабного вторгнення її надають на кожні 90 днів, після чого президент продовжує мобілізацію та воєнний стан новим указом.
Отже, відстрочку слід оновлювати кожні три місяці. Адвокатка Дар’я Тарасенко рекомендує робити це завчасно, оскільки у період без чинного відтермінування чоловіка можуть мобілізувати.
Водночас особи з інвалідністю, які оформили відстрочку через Резерв+, отримають її на рік або до завершення дії пенсійного посвідчення, повідомляє Міністерство оборони. Це зумовлено тим, що відстрочка у додатку прив’язана до дати видачі посвідчення, і реєстр бере до уваги саме її.
Відстрочка також втрачає чинність, якщо зникають підстави для її отримання. Наприклад, коли дитина військовозобов’язаного досягає повноліття, студент закінчує навчання або відпадає необхідність догляду за хворим родичем.
Схожі новини
Категорії
- Без рубрики (3)
- Медіа (19)
- Новини (2 479)
- Розслідування (27)
- Спецпроєкти (35)
Підписатись на новини
* Ви будете отримувати останні новини та оновлення з нашого сайту!