4 серпня в Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбувся тренінг із надання першої домедичної допомоги в умовах бойових дій. Навчання проводили професійні інструктори з військової сфери.

Перш за все, інструктори ознайомили учасників із алгоритмом SMARCH: «Це система, за якою навчають військових в армії», пояснюють тренери, – «Найголовніше правило алгоритму, яке ви повинні пам’ятати перед тим як надати потерпілому медичну допомогу – це правило збереження власного життя».

Усі життєво важливі та послідовні дії військові інструктори показали на практиці чітко та зрозуміло: «Коли немає абсолютно безпечної ситуації, до прикладу артобстріл, не варто ходити на повний зріст. Проте якщо ви побачили, що у потерпілого штанина або нога в крові, то ви повинні підповзти, закинути ногу собі на плече і максимально високо та сильно зафіксувати турнікет».

Військова медицина відрізняється від цивільної типами ран, зовнішніми умовами, можливістю надавати допомогу постраждалим та часом, який необхідний для евакуації постраждалих (інколи він набагато триваліший в умовах бою).

Тому кожен мав змогу попрактикуватися правильно накладати кровоспинний джгут. Зголосилося чимало учасників. Одна з них – пані Ольга, котра не вперше бере участь у такому заході: 

За час війни з 2014 року я вже була на таких тренінгах. Але спочатку повномасштабної війни росії проти України – другий раз. Перший – на медичному факультеті. Вважаю, що чим більше населення буде проходити такі тренінги, тим більше ми будемо підготовлені до будь-яких незвичайних ситуацій”.

Ольга зазначила, що її перший тренінг теж акцентувався на домедичну допомогу в умовах бойових дій, проте різниться за подачею: “Першого разу нам пояснювали медики-професіонали. Звичайно, що все повторюється. Але тут наші тренери – це вже діючі військові, котрі були у зонах бойових дій. Тоді ми теж пробували накладати джгути та пов’язки. Але я вважаю, що повторення – це хороший вчитель. Тому я б залюбки відвідала такий тренінг знову. Адже ми багато слухаємо, але мало пробуємо на практиці. Знову ж таки, чим більше ми практикуємося, тим більше вдосконалюються наші навички”.

Євгенія Напуда, координаторка проєкту ТатоHub в Ужгороді, котра запросила інструкторів та організувала тренінг, розповіла про мету цього заходу: “Ми вважаємо, що навички і ті знання, які сьогодні відвідувачі отримали під час тренінгу повинна знати кожна людина, особливо зараз, під час повномасштабної війни росії проти України”.

Проводити такі заходи, тренінги, майстер-класи потрібно завжди. Нехай краще ці навички та знання не знадобляться, але вони будуть. Люди повинні розуміти як діяти в тій чи іншій ситуації.

Варто зазначити, що тренінг, який проводили професійні військові інструктори був максимально лаконічним та зрозумілим. Учасники отримали багато порад від тренерів та попрактикувалися надавати домедичну допомогу.