Постанова Кабінету міністрів від 7 квітня 2023 року вносить низку змін у процес загальної мобілізації в Україні. Нововведення торкнулися багатьох аспектів призову та вручення повісток.

Головне нововведення:

Суть усіх змін полягає в тому, що представники ТЦК СП зможуть вручати повістки незалежно від місця їх перебування на військовому обліку та незалежно від місця реєстрації.

Таким чином це нівелює переконання, що повістку можна отримати виключно в регіоні вашого місця реєстрації.

Крім того, тепер ТЦК та СП можуть здійснювати оповіщення:

  • на військову службу за призовом осіб офіцерського складу;
  • на військову службу за призовом осіб з-поміж резервістів в особливий період;
  • на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період;

Оповіщення та повістки:

Оповіщення – це повідомлення про те, що військовозобов’язаний чоловік повинен стати на облік або уточнити свої дані в ТЦК СП. Зазвичай це пов’язано з оновленням даних і формуванням резерву.

Повістка – це конкретний документ, який стосується конкретної особи та встановлює їй обов’язок прибути до ТЦК та СП. Це може бути здійснено для:

  • уточнення даних;
  • проходження ВЛК;
  • призову на строкову військову службу;
  • мобілізації до конкретної військової частини;

Фактично отримання оповіщення не зобов’язує особу призовного віку до певних дій. Проте отримання повістки та її ігнорування тягне за собою юридичні наслідки.

Адміністративні протоколи складатимуть:

У разі ігнорування повісток на військовозобов’язаного складають адміністративний протокол. Принаймні для початку. Раніше це міг зробити лише той ТЦК СП, де особа перебуває на військовому обліку.

Відтепер це зможе зробити будь-який ТЦК СП незалежно від вашого місця проживання або реєсторації.

“Відтепер, якщо особі, яка перебуває на обліку, до прикладу, в Києві, вручать повістку в Ужгороді, а така особа не з’явиться, то керівник Ужгородського ТЦК та СП матиме повне право накласти на особу адміністративне стягнення”, – пояснив юрист Владислав Юрчак у коментарі “24 каналу”.

Створення єдиного для всіх реєстру:

Порядок ведення такого реєстру було затверджено ще у березні 2022 року. Однак разом із чутками про повістки в месенджерах з’явилися й чутки про “Дію”.

Проте хвилюватися з цього приводу не варто. Адже мета Єдиного електронного реєстру військовозобов’язаних і призовників – це цифрове ведення облікових даних військовозобов’язаних. Таке нововведення просто автоматизує процес отримання інформації щодо військовозобов’язаного.

РБК-Україна