Соцмережі в сьогоднішній війні – віртуальне поле бою. Лише замість фізичних жертв та боротьби за територію йде битва за уми людей, битва, жертвою якої стає здоровий глузд.
Ворожа пропаганда детально аналізує запити українських користувачів у соцмережах, вивчає кризові та проблемні питання, пов’язані із війною, втратами, мобілізацією, регіональними особливостями. І відповідає валом фейків, від дійсно примітивних, до продуманих гібридних меседжів, виявлення справжніх джерел яких може бути дійсно нелегкою справою навіть для фахівців. Всі ці повідомлення об’єднує ціль – посіяти сумнів та розбрат всередині країни, сумніви у військовому, політичному керівництві, сумніви у спроможності вести боротьбу.
В цьому матеріалі ми проаналізуємо основні види російської дезінформації, як поширювалися в закарпатському сегменті фейсбуку у листопаді та на початку грудня 2023 року. Ми брали до уваги закарпатські групи в соцмережі, а також активних користувачів, які поширюють «зраду-зрадоньку». Іноді це виявлялися відкормлені російськими спецслужбами боти, але часто меседжі поширювалися та коментувалися цілком реальними людьми.
Ми моніторили, як найбільші за охопленням регіональні групи, так і менші, тематичні групи, адже в них модерування матеріалів часто менш ретельне, тому життя фейкової інформації є більш довгим.
Основним джерелом пропагандистських вкидів є тік-ток, телеграм, інстаграм. Особливістю Закарпаття є регіональний контекст. Тому чимало фейків будуються на темі національних менших та кордону. Яскравими прикладами тут можуть бути активно поширені фейки про мінування кордону з Угорщиною та призов закарпатських угорців. Крім регіональних особливостей у закарпатських групах, поширюються й інші фейки, характерні для українського сегменту фейсбуку. Варто відзначити, що в рф ретельно моніторять внутрішньополітичну обстановку в Україні, а також міжнародний контекст, відтак, поява фейкової інформації щодо певної події є достатньо швидкою.
Отож, детальніше розглянемо найбільш характерні приклади дезінформації, які поширювалися в фейсбуці у листопаді-початку грудня 2023 року.
Мобілізація: мінування кордону з Угорщиною, закарпатські угорці і «Кракен», паливо на заправках – тільки з військовим квитком
Мінування кордону з Угорщиною
21-22 листопада в соцмережах, кремлівськими змі був поширений фейк про начебто мінування прикордонних територій із Угорщиною. На відео, яке було поширено, зокрема й російською пропагандисткою Скабєєвою, чоловік у формі ЗСУ, у балаклаві, попереджує ухилянтів про небезпеку від втечі через кордон.
Людина в балаклаві говорить, що він нібито родом з Мукачева і у березні 2022 року добровольцем пішов на фронт та досі воює на передовій.
Далі каже, що «ми отримали наказ замінувати кордон між Україною та Угорщиною». Тому він вирішив попередити земляків, бо йому не байдужа їх доля, не ходити у певних районах прикордоння, аби не наражатися на небезпеку.
Державна прикордонна служба України оперативно спростувала повідомлення:
«Зазначимо, інформація про мінування кордону з Угорщиною не відповідає дійсності і є нічим іншим, ніж фейк, що націлений негативно вплинути на суспільну обстановку».
«Кракен» відправляють в Закарпаття для посилення мобілізації
Також в листопаді було поширено російськими телеграм-каналами інформацію про те, що нібито бійців спецпідрозділу «Кракен» відправлять у Закарпатську область для посилення мобілізації. При цьому також зазначають, що особливу увагу вони надаватимуть українським громадянам угорського походження. Доказом цього додані скріншоти нібито листування двох бійців «Кракена».
Центр протидії дезінформації, верифікувавши повідомлення в ГУР України повідомив, що поширювана новина – «це фейк російської пропаганди, мета якого дискредитувати спецпідрозділ «Кракен» і розпалити національну ворожнечу».
Паливо на заправках – тільки з військовим квитком
Це ще один фейк, який активно просувався в закарпатських групах в листопаді, який стосувався того, що в деяких областях України на АЗС нібито будуть чергувати працівники ТЦК, а паливо будуть видавати чоловікам призовного віку тільки із військовим квитком.
Коментар медіа-експертки, засновниці фактчекінгових проєктів “НотаЄнота” Альони Романюк:
«Це діпфейк, відео взяте з конкретного телеканалу, але голос згенерований за допомогою штучного інтелекту і накладений на це відео. Воно також так відредаговано, що ведучий нібито говорить відповідний текст. Але рухи у відео не є ідеальними і чітко видно, що це накладений звук. Проте, переважна більшість людей на це не звертають увагу, адже ми бачимо емоційний вкид, а тема – тригерна і гаряча для українського суспільства. Спрямування цього вкиду, це по перше – поширення паніки, а по друге – ці відео закидають через інстаграм, тік-ток і фейсбук для розкрутки певних анонімних телеграм-каналів».
Якщо простежити шлях цього відео, то воно було оприлюднено конкретним користувачем в локальній закарпатській групі за посиланням з instagram. Переходячи за ним, відкривається нібито патріотична група, в якій із 15 постів – 1-2 відверто фейкові, створені переважно за технологією діпфейк відео на тематику мобілізації. В шапці профілю – лінк на телеграм-сторінку «Ненька-інфо», яка багатообіцяючи пише: «Найголовніші новини, інсайди, розслідування та викриття корупційних схем».
Фейк: наказ розстрілювати своїх військових
Окремий напрямок, за яким «працюють» росіяни – дискредитація збройних сил, військового та політичного керівництва. У закарпатських групах був оприлюднене фейкове відео, в якому зображено солдата, і під тужливу музику йде записана розмова від, нібито, бійців ЗСУ, в якій йдеться про те, що потрібно «покласти 10 чоловік, щоб не про##@ти територіальну цілісність».
«Відео про те, що нібито потрібно розстріляти хлопців, які не виконують накази – це російська операція, вкид для дискредитації військових ЗСУ. Ми бачимо чоловіка, в якого сльози на очах і ми бачимо накладений звук. Ми не знаємо ні де це відбулося, ні хто це говорить. Є просто емоційний посил. Таку аудіо-доріжку записати достатньо легко, накласти його на відео умовного військового, який міг говорити щось інше, і в результаті отримати фейк, який передусім орієнтований на емоції» – зазначає Альона Романюк.
Це відео було скачане із тік-току, і потім перезалито у фейсбук. Якщо простежити акаунт у тік-тоці, який це поширив, то можемо побачити, що це відео зроблено у співпраці із таким собі автором brut1552, на його каналі в тік-току переважно весь контент – груба російська пропаганда, зокрема щодо мобілізації, української влади. Також у шапці профілю – лінк на тг-канал, в якому російський пропагандистський контент, йдеться мова про «рускіх освободітєлей» і «украінскіх фашистов».
100 тисяч євреїв в Україні
Наступний напрямок, щодо якого поширюються російські фейки після атаки ХАМАСУ на Ізраїль про буцім-то те, що президент Зеленський пообіцяв переселити до України 100 євреїв та зобов’язався надавати їм фінансову допомогу. У закарпатських групах було поширено декілька тік-ток відео схожого спрямування. В одному з них особа, ймовірно, український військовий, емоційно висловлює свою незгоду з таким «рішенням».
Як пояснює Альона Романюк: «В основу відео покладений фейк, про те що нібито в Україну приїхало 100 тисяч євреїв і кожен з них буде отримувати по 20 тисяч гривень. Це абсолютно фейкова інформація, неправдивий факт. На основі емоційного, неправдивого факту робляться висновки, які так само не відповідають дійсності, але воно так само спрямовано на розхитування ситуації всередині країни, на розпалювання ворожнечі. Багато людей, які незадоволені владою, не дивлячись на неправдиві факти, які покладені в основі конкретного відео, поширюють такі вкиди, через те, що розділяють висновки. І тут треба бути дуже обережним, адже коли намагаються поширити висновки, які виходять з неправдивої інформації, то це чітко якийсь вкид. Людину могли використати несвідомо, але з певною метою. Тому відео має неправдиві факти, і відповідно, висновкам, які є у ньому ми теж не можемо вірити».
Крім поширення по фейсбук-сегменту, це відео було також поширено й російськими пропагандистами, зокрема Олександром Семченком.
Корисні ідіоти чи російські гроші?
Крім безпосередньо російських дезінформаційних вкидів у закарпатських місцевих групах, користувачі також часто поширюють контент, нібито експертів, блогерів Михайла Чаплиги, Мирослава Олешка, інших колишніх гостей медведчуківських 112 каналу, NewsOne, Zik щодо питання мобілізації, причин війни. Поширювана нібито «експертна думка» – часто йде нога в ногу із російськими наративами. Також вони є поширючвачами різноманітних теорій змов, тез про, наприклад, вигідність війни для США, використання України в «грязній грі» і т.д. «У мене складається враження, що ці люди отримують гроші із росії. Адже про який пацифізм може йти мова, коли нас щодня атакує росія ракетами, дронами, вбиває і знищує все, що пов’язано із Україною. Ці люди озвучують наративи, відверто вигідні росії, тому вони або корисні ідіоти, або отримують фінансування від росії» – зазначає Альона Романюк.
Загальні тенденції російської дезінформації, та як розпізнати пропаганду?
Останнім часом російська пропаганда дещо змінила свою тактику, зокрема не використовуючи відверті фейки, а працюючи із частково правдивою інформацію, із тими проблемами, які вже є в українському суспільстві. Коли хтось із українців, журналістів, чи військових озвучує факт або корупції, або незадоволення владою, іншими аспектами в суспільстві, російська пропаганда бере цю інформацію і максимально її експлуатує, поширює на все суспільство, показуючи, що нібито це є тенденцією. Хоча це не так, це поодинокі випадки, які намагаються максимально екстраполювати, щоб показувати зраду. – зазначає Альона Романюк, та додає: «Перевіряти інформацію люди не будуть. Не буде кожен українець сидіти і перевіряти кожне відео, бо це займає час і потребує специфічних навичок, яких у багатьох немає. Тому треба розуміти, якщо відео, чи пост викликає емоції гніву, злості, ненависті, треба казати собі «стоп», відкладати телефон, заспокоюватися і тоді ставити собі питання, чи вигідно такий вкид поширювати росії? Зазвичай це буде вигідно, і тоді на основі цього робити висновки. Чи є проблеми в Україні? Так, вони є. Чи треба про це говорити – так, але важливо, вказуючи на помилки, не дискредитувати військових, владу. Точно так само треба не сіяти ворожнечу. Якщо є сумніви, можна надсилати ці відео до нас на перевірку до нас на НотаЄнота».
Важливо максимально чітко зрозуміти, що поки ми, наша країна перебуває в смертельній небезпеці, вартує сконцентруватися на чітких, дієвих речах, які можуть наблизити перемогу, та виходити із принципу ефективності для перемоги наших, а також чужих дій та думок.
ПравдаЄ
Схожі новини
Категорії
- Без рубрики (3)
- Медіа (19)
- Новини (2 479)
- Розслідування (27)
- Спецпроєкти (35)
Підписатись на новини
* Ви будете отримувати останні новини та оновлення з нашого сайту!