На Закарпатті в рамках здійснення посиленої охорони держрубежу прикордонники активно залучають відомчу пілотовану та безпілотну авіацію.

Потужні оптичні та тепловізійні камери прикордонних літаків та гелікоптерів допомагають ефективно виявляти контрабандистів, порушників кордону, особливо на важкодоступних ділянках. Але в поле зору прикордонної авіації потрапляють і інші види протиправної діяльності.

Зокрема, у II кварталі 2023 року, під час повітряного моніторингу ділянки відповідальності Мукачівського прикордонного загону відомча авіація виявила майже 3 десятки ймовірних порушень природоохоронного законодавства: 10 стихійних сміттєзвалищ, 7 випадків можливих незаконних вирубок деревини та 11 випадків можливого нелегального видобутку піщано-гравійної суміші.

Про виявлення ймовірної протиправної діяльності прикордонники проінформували Державну екологічну інспекцію у Закарпатській області, а також інші компетентні правоохоронні органи.

У 22 випадках наявність ознак правопорушень у екологічній сфері підтверджено.

У 5 випадках незаконного видобутку піщано-гравійної суміші Закарпатською обласною прокуратурою були внесені відомості до єдиного реєстру досудових розслідувань за ст.240 КК України «Порушення правил охорони або використання надр». За рештою інформувань перевірки тривають.