За 2021 рік до бюджетів територіальних громад Закарпатської області надійшло 11,7 млн грн туристичного збору, що на 83% більше, ніж у 2020 році, і на 37% більше показника «допандемійного» 2019 року.

Про це інформує Юлія Траньович, консультантка з бюджетних питань Закарпатського РВ Асоціації міст України.

Понад 31% туристичного збору, зібраного в області, належить бюджету Полянської сільської територіальної громади (3683 тис. грн). Окрім Полянської територіальної громади найбільші обсяги закумульованого туристичного збору у бюджетах Баранинської ТГ (1041 тис. грн), Ужгородської ТГ (855 тис. грн), Косоньської ТГ (818 тис. грн) та Пилипецької ТГ (634 тис. грн).

На сьогодні ставка туристичного збору в Україні встановлюється місцевою радою за кожну добу тимчасового розміщення особи у розмірі до 0,5 % – для внутрішнього туризму та до 5 % – для в’їзного туризму від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня, для однієї особи за одну добу тимчасового розміщення.

У більшості територіальних громад (42 громади) на 2022 рік визначена максимальна ставка збору для внутрішнього туризму – 0,5%. При цьому для в’їзного туризму ставка 5% встановлена тільки у 12 територіальних громад, а понад 70% місцевих рад області встановили ставку до 2%.

Хоч і для більшості територіальних громад надходження від туристичного збору є незначними, для туристично привабливих громад вони можуть стати вагомим джерелом доходів. Так, у бюджеті Полянської ТГ питома вага туристичного збору у загальному фонді бюджету склала в 2021 році 5,4%, у Пилипецькій ТГ – 4,4%, у Косоньській – 4,1%.

Так як більша частина туристів зупиняється в приватному секторі, а не в готелях, то досить складно організувати стягнення туристичного збору і спрямування його до місцевого бюджету. Але Податковим кодексом визначено, що справляння збору може здійснюватися зокрема юридичними особами, які уповноважуються місцевою радою справляти збір на умовах укладеного договору. Перелік податкових агентів та інформація про них мала б розміщуватися на офіційному веб-сайті місцевої ради.

Закарпаття має великий туристичний потенціал і є привабливим регіоном для інвесторів. Тому керівники органів місцевого самоврядування разом з приватним сектором мають бути зацікавлені працювати в напрямку виведення туристичного комплексу з тіні, що в свою чергу сприятиме зростанню надходжень місцевих бюджетів.

Закарпатське РВ Асоціації міст України