З початку 2024 року 4 903 пацієнти та пацієнтки безоплатно зробили обстеження з ранньої діагностики новоутворень на Закарпатті. Це мамографія, гастроскопія, бронхоскопія, цистоскопія, гістероскопія та колоноскопія. Ці дослідження є пріоритетними в Програмі медичних гарантій, пише Район.ін.

Їх вартість оплачує Національна служба здоров’я медичному закладу, який має відповідний договір. Загалом по всій Україні з початку року НСЗУ виплатила понад 231 млн грн закладам за проведені обстеження. Про це інформує НСЗУ.

«Для успішного лікування онкології значну роль відіграє раннє виявлення захворювання. Зокрема, це стосується раку молочних залоз, який посідає в Україні перше місце серед онкологічних захворювань жінок. Проте світова практика показує, що його можна успішно лікувати при виявленні на ранніх стадіях. Саме тому серед пріоритетних пакетів Програми медичних гарантій є мамографія, яку пацієнткам віком від 40 років рекомендується проходити регулярно. Від початку року на Закарпатті цю послугу отримали вже майже 1,7 тис. пацієнток, що є одним з найбільших показників з-поміж усіх пакетів із ранньої діагностики раку. Майже 1,8 тис. пацієнтів зробили фіброгастроскопію, понад 900 – колоноскопію, майже 250 – бронхоскопію, майже 150 – цистоскопію, а гістероскопію – більше 150 осіб», – говорить директорка Західного міжрегіонального департаменту НСЗУ Тетяна Кудик.

Як зробити обстеження безоплатно?

Щоб пройти безоплатно обстеження, необхідно отримати є електронне направлення від сімейного або лікуючого лікаря. Лікар має направити пацієнта чи пацієнтку на обстеження при наявності ризиків новоутворень:

 • мамографія, колоноскопія – вік від 40 років;

 • цистоскопія, езофагогастродуоденоскопія, гістероскопія, бронхоскопія – від 50 років.

В межах пакетів пацієнту безоплатно гарантується:

 • консультація лікаря перед дослідженням з метою виявлення протипоказань або інших важливих аспектів;

 • аналіз проведених раніше досліджень (за наявності);

 • власне обстеження (мамографія, колоноскопія, бронхоскопія, цистоскопія, гістероскопія чи езофагогастродуоденоскопія);

 • проведення біопсії (за необхідності);

 • місцева або загальна анестезія при проведенні гістероскопії, бронхоскопії, езофагогастродуоденоскопії, колоноскопії та цистоскопії, а також консультація анестезіолога перед анестезіологічним забезпеченням;

 • надання заключення результатів ендоскопічних досліджень;

 • надання опису гістологічних та цитологічних досліджень (в випадку взяття біопсії);

 • опис результатів досліджень лікаря-рентгенолога;

 • надання результатів обстеження на плівці та/або запис на цифровий носій пацієнтів (за бажанням).

Ознайомитися з повним переліком послуг можна на сайті НСЗУ в розділі «Вимоги ПМГ 2024» (п. 1-3, 5-6, 11).

Пройти дослідження безоплатно можна як в комунальних, так і приватних медичних закладах, які уклали договір з НСЗУ на відповідну послугу. Так, за пакетом «Мамографія» на Закарпатті договори уклали 7 медзакладів, за пакетом «Колоноскопія» – 15, за пакетом «Бронхоскопія» – 11, за пакетом «Гістероскопія» – 10, за пакетом «Езофагогастродуоденоскопія» – 16, та за пакетом «Цистоскопія» – 11.

Звертаємо увагу, що пацієнти, які не відповідають критеріям за віком, але мають направлення від лікаря можуть отримати послугу безоплатно за пакетом «Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах».