У останній день квітня цього року за ініціативи низки представників громадських, державних та наукових організацій в Ужгороді було створено доброчинне об’єднання «Коаліція організацій «Закарпаття за дерусифікацію».

Ідея створення групи пов’язана з активізацією боротьби українського народу проти русифікації (росіянізації) українського інформаційно-смислового простору Закарпаття, проти засилля чужомовних топонімів, назв вулиць, площ, населених пунктів, інших адміністративно-територіальних, географічних, топонімічних об’єктів у Закарпатській області. Коаліція також виступає за збереження і примноженням українських національних традицій у всіх сферах людської життєдіяльності.

До групи ініціаторів створення об’єднання ввійшли активісти громадських організацій «Вільний соціум», Агенція досліджень регіонального соціуму «Карпатія», «Асоціація політологів та міжнародників УжНУ», «Радіоекологія Карпат», Закарпатського культурно-просвітницького товариства «Просвіта», представники громадських об’єднань та засобів масової інформації «ПравдаЄ», «Інформаційно-аналітичне агентство Roma.UA», наукової установи «Науково-дослідний інститут політичної регіоналістики УжНУ».

Водночас, на установчій зустрічі було заявлено, що об’єднання є відкритою платформою і звертається до всіх небайдужих громадських організацій, волонтерських об’єднань, державних інституцій, наукових установ, засобів масової інформації, творчих спілок, усіх, хто у цей складний час агресії Росії проти України, її боротьби за свою національну ідентичність, державну незалежність і територіальну цілісність стоїть на стороні Правди і Добра, та проявляє свою громадську позицію співзвучну з відстоюванням свободи й демократичних цінностей Української Нації – активно залучатися до співпраці в лавах Коаліції. Об’єднання співпрацюватиме з органами державної влади всіх рівнів, органами місцевого самоврядування, громадськими й політичними організаціями, спеціалізованими комісіями, громадськими радами тощо.

Головою Коаліції організацій «Закарпаття за дерусифікацію» обрали доктора наук з державного управління, директора НДІ політичної регіоналістики УжНУ Маріана Токаря. Координаційна рада засновників визначила першочергові завданням об’єднання, які будуть сфокусовані на успішному завершенні загальнонаціональної кампанії дерусифікації (деросіянізації) та декомунізації в регіоні як процесу очищення й позбавлення від наслідків комуністичної ідеології, а також від носіїв російської імперської ідеології «руского міра» в Україні.

Місія Коаліції «Закарпаття за дерусифікацію» – своєчасна реакція на актуальні запити українського суспільства, який сьогодні бореться зі зброєю в руках проти російського агресора та відстоює право на свободу і демократію, захищає європейські цінності та українські національні символи й традиції. Об’єднання також виступає суб’єктом громадського контролю за дотриманням законності з боку органів публічної влади й представників громадянського суспільства в Україні, зокрема у змісті норм Законів України «Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у XX столітті» (закон № 314-VIII), «Про увічнення перемоги над нацизмом в Другій світовій війні 1939–1945» (закон № 315-VIII), «Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917–1991 років» (закон № 316-VIII), «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режимів та заборону пропаганди їхньої символіки» (закон № 317-VIII) та інших.

Разом наближаймо Перемогу України над московсько-рашистським агресором!

Слава Україні! Слава Героям!