Ініціатива “Ділимося хлібом” покликана допомогти внутрішньо переміщеним особам (ВПО) інтегруватися в нові громади. Організована Фундацією імені князів-благодійників Острозьких за підтримки Global Fund for Community Foundations. У межах програми зацікавлено особи отримують гранти на проведення інтеграційних заходів на яких місцеві та ВПО спільно випікають хліб та іншу традиційні випічку, обмінюючись рецептами та культурними звичаями.
Любов Керецман, фахівчиня з автентичної закарпатської кухні, національна рекордсменка, фасилітаторка-організаторка проєкту «Ділимося Хлібом» вже понад пів року проводить сесії для внутрішньо переміщених осіб:
“Ми почали активну співпрацю по виграному гранту і на сьогодні це вже завершальна сесія «Ділимося хлібом». Залучили на наші заходи понад 200 осіб. Це більше ніж ми очікували. Мета проєкту – це інтеграція внутрішньо переміщених осіб у приймаючу громаду. Наразі це місто Ужгород. Відбулось усе, як і заплановано. За винятком одного, розширили можливості випікання не тільки хліба, а й інішу випічку. Намагалася підбирати, згідно бюджету, якісь аналогічні рецепти закарпатської випічки. Ідея себе виправдала. Люди були задоволені. Акцент сесій на легкій взаємодії. Місцеві знали більшість рецептів, а внутрішньо переміщені знайомились. І це дуже було теплим і корисним моментом”.
Випікали чимало. Весною напередодні Великодня у фасилітаторки був чималий запит на майстер-клас з випікання закарпатських пасок. Присвятили 5 сесій. Раніше ми вже писали про захід з випікання великодньої випічки.
Зважаючи на досвід фахівчині, пропрацьовували разом із ВПО автентичні рецепти з випікання погачів, кіфликів, кукурудзяного торта, рулетів.
До сесій долучалися різних спеціалістів, які працюють із ВПО. Серед них і Вікторія Синишина, доктор педагогічних наук, кандидат психологічних наук, професор кафедри психології, психолог у безпечному просторі для жінок “Вільна”.
“Наш простір створює безпечне середовище для жінок та дівчат, які переживають психологічні труднощі та проблеми, що мають різні рівні стресогенності. На цій груповій терапії учасниці створювали позитивний для себе настрій. Цікаво було долучитися, оскільки на першому плані сесії – терапія. Учасниці відображали свої мрії на дошці з мукою, згодом цю муку замішували в тісто і випікали з своїх бажань такі кулінарні шедевральні страви. Долучилися вже другий раз і сподіваємося на те, що це не останній раз, оскільки дівчата дуже задоволені. І я бачу, що у них змінився настрій під час цього заняття. Стали більш радісні”.
В основі проєкту закладена методологія розроблена Русланом Крапличем. Любов Керецман розповідає: “Люди приходять, медитують, це своєрідна терапія. Ми зразу їм даємо футболки та шапочки. Потім приступаємо до роботи, просіювання борошною, і починаємо знайомитись один з одним. Кожному надається слово, представляються, діляться своїми переживаннями. Кожен дає відповідь на питання, що для нього означає поділитися хлібом”.
Проєкт також включає навчання фасилітаторів, які проводять ці інтеграційні сесії у своїх громадах, забезпечуючи сталість та розширення програми. Гранти на проведення таких подій надаються громадським організаціям і ініціативним групам, що сприяє залученню ширшого кола учасників та розбудові мережі підтримки для ВПО.
Карпович Наталя – внутрішньо переміщена особа з Дніпропетровської області, міста Нікополь, яке щодня обстрілюють шахедами, відбуваються арт-обстріли та градами. У серпні буде вже два роки, як перебуває на Закарпатті.
Пані Наталія ділиться враженнями: “Чудовий захід. Долучаюся вже вдруге. Минулого разу випікали кіфлики. Тут зібралися неймовірно цікаві люди, було багато корисних знайомств. Дружня атмосфера. Почула лайфхаки щодо випікання. Загалом на Закарпатті нас прийняли дуже добре. Неймовірна природа, люди дуже добродушні. Подобається, що йду зранку по вулиці, і незнайомі люди усміхаються, вітаються”.
Учасниця Людмила Міщенко прийшла на захід з внучкою. На Закарпаття переїхала із Запоріжжя на початку 2022-го року. “На цьому заході вперше. Жалію, що раніше не доводилося бути. Дуже мені все сподобалось: атмосфера, люди, спілкування. Знайшла однодумців. Спілкуємося. Трішки відволіклася бо важко психологічно, коли рідні в Запоріжжі”.
А ужгородка Мирослава Рюль долучалася до ініціативи “Ділимося хлібом” і раніше. Отримані знання планує інтегрувати в нове покоління: “Випікали сьогодні кекси з маком, кокосом і какао. Усе сподобалося, бо усе вийшло дуже гарно, робили від душі. Багато навчилася нового. Знайшла однодумців. Спілкуємося і ділимося своїми враженнями і навіть рецептами. Отримані навички передаватиму своїм дітям”.
Проєкт “Ділимося хлібом” успішно допомагає внутрішньо переміщеним особам інтегруватися в Ужгородську громаду через спільне випікання автентичної випічки. Ця ініціатива зміцнює соціальні зв’язки, забезпечує психологічну підтримку та створює відчуття спільноти. У такий нелегкий для українців час, подібні заходи приносять свою лепту для спільної перемоги і ментального відновлення.
Текст: Тетяна Лесюк, відео: Юлія Дердюк
Схожі новини
Категорії
- Без рубрики (3)
- Медіа (19)
- Новини (2 489)
- Розслідування (27)
- Спецпроєкти (35)
Підписатись на новини
* Ви будете отримувати останні новини та оновлення з нашого сайту!