Життя в період військового стану диктує чимало викликів. Один із них – брак компонентів крові в банці запасу. Регулярних запасів потребують не тільки військові, а й просто громадяни. Особливо є необхідність у компонентах крові, які мають групи резус-мінус: як першої, так і четвертої.
На цьому наголошує виконувачка обовʼязків директора закладу Мирослава Хрипак:
“Резус-мінус груп нам не вистачає, але можуть складатися такі ситуації, що в нас сьогодні зранку є ці всі компоненти крові, а вже через годину-дві маємо їх у дуже маленькій кількості. І ми завжди, використовуючи засоби масової інформації, соціальні мережі закладу, кидаємо такі заклики до наших краян, що приходіть, будь ласка, допоможіть рятувати те чи інше життя, чи потрібні ті чи інші компоненти”.
Робити донації можна в усіх районах Закарпаття. Станція переливання крові знаходиться в Ужгороді, проте організовують “Донорський день” у виїзних умовах. Бригада робить 2-3 рази в тиждень виїзди, де в районах громада надає приміщення, і там проводять заготівлю крові.
Влітку донорів не вистачає. За словами завідувачки, багато громадян міняють дислокацію, мають відпустки і виїжджають із міста, тоді вкрай важко зібрати необхідну кількість, а потреба в компонентах крові не зменшується. Вона залишається стала. Узагалі донор може здавати кров один раз у два місяці. Проте крім кровоздачі, ще є такі види донації, як плазмаферез і тромбоцитофорез. Ці донори можуть приходити частіше – один раз в 14 днів. Ці форми можна поєднувати, є відповідні умови перед тим, як допускають до донації. Спершу донора оглядає терапевт. Визначає, який спосіб донації показано цій чи іншій людині.
Мирослава Хрипак пояснює: “Людина здає 450 мл. Кров збирають у спеціальний мішок, який називається гемаком. Інший вид кроводачі — плазма цитаферез. Тут застосовують спеціальний апарат, в якому приєднується одночасно системи. У них є відповідний відсік, який збирає кров. Далі ця кров ділиться на червону частинку і жовту частинку. Жовта частинка – це плазма, червона – еритроцити, які повертаються донору назад у кровʼяне русло. Плазма збирається в мішечок. Тому цей вид кроводачі можна бути частіше – один раз в 14 днів. Тромбоцит ФРС – так само застосовують спеціальний апарат, який збирає тромбоцити. Вони виконують функцію того, що сприяють згортанню крові.Є багато хворих, яким потрібен саме цей вид компонентів. І так само машина збирає кров, далі вибирає звідти тромбоцити, а все решта плазму, еритроцити, лейкоцити повертає в донор. Кроводача триває до 10 хвилин. Тромбоцит у ФРС може тривати від години до півтори. Плазма-ФРС теж до години”.
Чимало громадян є свідомими. Відповідно донації у вигляді крові здають регулярно. Як ось ужгородець Віктор Галюлько разом із дружиною здають кров вже понад пʼять років кожні три місяці:
“Пригадую, була потреба здати кров рідній людині. Хворів мій тато. Це була мотивація, і ми з дружиною почали здавати кров на регулярній основі. І ми досі здаємо, кожні три місяці приходимо сюди. Сама процедура займає небагато часу, десь до години. Поки в реєстратуру, потім потрібно випити солодкий чай із булочкою. тоді здача крові. У нас і знайомі є, які також здають. Двоюрідний брат моєї дружини теж уже 5 років волонтерить таким чином. Деколи ми тут разом і зустрічаємось”.
Донором крові може бути здорова людина, якій виповнилося 18 років і до досягнення пенсійного віку, вагою від 50 кг. Для цього рівень гемоглобіну у жінок має досягати 125 г/л, у чоловіків – 135 г/л. Здати кров в Ужгороді в обласній станції переливання можна за адресою: вулиця Льва Толстого, 15 у будні з 9:00-14:00.
Текст: Тетяна Лесюк, Відео: Юлія Дердюк
Схожі новини
Категорії
- Без рубрики (3)
- Медіа (19)
- Новини (2 490)
- Розслідування (27)
- Спецпроєкти (35)
Підписатись на новини
* Ви будете отримувати останні новини та оновлення з нашого сайту!