Пропонуємо Вашій увазі оперативний огляд новин митної сфери Західного регіону (Закарпатська та Львівська області) від партнерів ПравдаЄ ГО «Карпатські обрії». Огляд включає тільки перевірену та важливу інформацію, ґрунтовану на офіційних повідомленнях від Закарпатської та Львівської митниці, а також новин ЗМІ щодо діяльності в митній сфері.

Корупція

Найзначніший резонанс та поширення в медіа отримали повідомлення, пов’язані з ймовірними корупційними діями, пов’язаними з митницею. В липні 2024 відразу декілька гучних інформаційних приводів стосувалися митниці в Західному регіоні, зокрема, щодо Львівської митниці.

4 липня 2024 року отримала поширення новина про те, що голові ДМС пропонували мільйон доларів хабаря за посаду керівника Львівської митниці. Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) і Національне антикорупційне бюро (НАБУ) викрили двох зловмисників, які пропонували 1,7 млн доларів хабара голові Державної митної служби. За ці гроші вони просили призначити підконтрольних керівників Львівської, Волинської і Чернівецької митниць.

Журналісти Bihus.Info повідомили, що причетним до підкупу керівництва Держмитслужби виявився пасинок директора Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (КНДІСЕ) Олександра Рувіна Назар Шептицький, який був фігурантом розслідування Bihus.Info.

https://zaxid.net/kerivnitstvu_dms_proponuvali_milyon…

21 липня в медіа була поширена новина про те, що Галицький районний суд Львова визнав інспектора митного поста «Смільниця» Олександра Піка винним у невчасному поданні НАЗК декларацій про доходи за 2021 та 2022. Львівському митнику призначили 1190 грн штрафу за адмінправопорушення.

https://zaxid.net/sud_oshtrafuvav_lvivskogo_mitnika_za…

Ще одна новина стосувалася того, що у декларації львівського митника, який бореться з контрабандою, знайшли порушень на 6,8 млн грн

НАЗК провело повну перевірку декларації інспектора управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Львівської митниці Петра Зеленчука та виявило недостовірні відомості на 6,8 млн грн.

https://zaxid.net/u_deklaratsiyi_lvivskogo_mitnika_yakiy…

На початку липня в регіональних медіа було поширено новину про те, що інспекторку Львівської митниці посадили за грати на 6 років з конфіскацією усього майна.

Жовківський районний суд Львівської області визнав колишню співробітницю митниці винною в одержанні неправомірної вигоди і службовому підробленні, повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 1 липня. Обвинувачена працювала головним державним інспектором відділу митного оформлення № 3 митного поста «Рава-Руська» Львівської митниці.

https://varta1.com.ua/…/inspektorku-lvivskoyi-mitnici…

Також отримала поширення, зокрема, й серед загальноукраїнських медіа новина про те, що чиновник Львівської митниці “допомагав” чоловікам покинути Україну за $15 000

https://lb.ua/…/09/623224_chinovnik_lvivskoi_mitnitsi.html

 

Протидія контрабанді

На початку липня Закарпатська митниця підбила піврічні результати протидії контрабанді та порушенням митних правил. Загалом було вилучено транспортні засоби на майже 30 млн. грн, продовольчі промислові товари на 24 млн. грн, тютюнові вироби на понад 14 млн. грн, валюта на 8 млн. грн, зброя, боєприпаси, наркотичні та психотропні речовини. Загалом, за січень-червень 2024 року у зоні діяльності Закарпатської митниці задокументовано 430 протоколів про порушення митних правил. Загальна вартість предметів правопорушень становить 85,4 млн. грн.

https://www.0312.ua/…/zakarpatska-mitnica-pidbila…

Наприкінці липня 28 липня 2024 на закарпатській митниці вилучили мармурову плитку з Італії на 5,5 млн грн

У пункті пропуску «Чоп – Загонь» співробітники управління боротьби з контрабандою та митних правил Закарпатської митниці виявили порушення митного законодавства з боку іноземного громадянина. На кордоні затримали вантажівку з товаром, який намагалися провезти, не сплачуючи повне мито.

https://zaxid.net/na_zakarpatskiy_mitnitsi_viluchili…

Також у липні Львівські митники викрили понад 4 кг наркотиків у міжнародних посилках

Співробітники Управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Львівської митниці спільно із Департаментом спецпідготовки та кінологічного забезпечення Держмитслужби виявили транскордонний канал з постачання наркотичних речовин поштою із США та Канади. Про це повідомляє Львівська митниця. Посилки вагою більше 4 кг прямували зі США та Канади транзитом через митну територію України до Казахстану та Киргизстану.

https://varta1.com.ua/…/lvivski-mitniki-vikrili-ponad-4…

Крім цього, 2 липня, у пункті пропуску Краківець на кордоні з Польщею львівські митники затримали вантажівку з контрабандним одягом на взуттям на суму 6,7 млн грн. За цим фактом митники склали протокол про порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 МКУ. Контрабандний товар вилучили.

https://zaxid.net/na_kordoni_z_polshheyu_zatrimali…

Зміни у митних правилах, робота пунктів пропуску та інша інформація від митниці

З 10 липня для українських перевізників вступили в дію нові правила перетину кордону і надання документів для митного контролю Польщі. Про це повідомила 5 липня Львівська митниця.

За інформацією польської сторони, на яку посилається митниця, українські перевізники повинні надавати польським митникам оновлений перелік дозволів, документів та наліпок.

https://biz.ligazakon.net/…/228982_z-10-lipnya-dyatimut…

У липні Закарпатська митниця поділилася статистикою щодо зменшення інтенсивності транспортного руху через кордон.

За I півріччя 2024 року загальна кількість оформлених та пропущених транспортних засобів, що перетнули митний кордон України в зоні діяльності Закарпатської митниці, становила 1 016 373 одиниці.

“Аналіз динаміки цьогорічного транспортного потоку вказує на тенденцію до зменшення кількості транспортних засобів, які перетинали митний кордон України в зоні діяльності митниці, у порівнянні з аналогічним періодом 2023 року на 111 тисяч одиниць та на 2171,07 тисяч тонн вантажів”, — йдеться у повідомленні.

https://suspilne.media/…/789091-cogoric-intensivnist…/

Також з початку 2024 року (станом на 22 липня) Закарпатська митниця видала суб’єктам зовнішньоекономічної діяльності 4499 сертифікатів форми EUR.1 на товари, що експортувалися до країн Європейського Союзу, ЄАВТ, Великобританії, Північної Македонії, Молдови. Сертифікати видано до 29 країн світу.

Здебільшого експортери зверталися за отриманням сертифікатів EUR.1 на сільськогосподарську продукцію (зернові продукти), готові вироби, виготовлені з давальницької сировини (продукція машинобудівної, автомобільної, швейної та хімічної галузей), продовольчі консервовані товари, рослинна продукція, вирощена на території України, промислові товари та вироби з деревини.

https://prozahid.com/zakarpatska-mytnytsia-vydala-do-29…/

Крім цього, наприкінці липня отримала поширення інформація про те, що Закарпатська митниця здійснює контрольно-перевірочні заходи суб’єктів ЗЕД

Фахівці управління проведення митного аудиту за участі інших підрозділів Закарпатської митниці, під час реалізації пост-митного контролю, на постійній основі здійснюють аналіз митних оформлень на предмет виявлення можливих ознак порушень митного законодавства.

https://ekonomika.ko.net.ua/?p=29199

Публікація створена та підтримується в рамках суб-гранту проєкту “ACCORD: Accountability and Capacity-building for Customs Oversight and Reform Development” за фінансової підтримки Європейського Союзу, що реалізується ГО Інститут аналітики та адвокації / Institute of Analytics and Advocacy та ГО Технології Прогресу. Його зміст є виключною відповідальністю субгрантера проєкту ACCORD ГО “Карпатські обрії” і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.

За інф. ГО «Карпатські обрії»