В Україні триває загальна мобілізація та діє режим воєнного стану. Усі військовозобов’язані, які отримали повістку, зобов’язані пройти військово-лікарську комісію (ВЛК).
Фахівці юридичної компанії INSEININ розповіли, скільки днів дається на її проходження. Процедура проходження ВЛК регламентується законодавством і має на меті оцінити стан здоров’я військовозобов’язаних, а також осіб визнаних обмежено придатними, що підлягають переогляду до червня 2025 року.
Наразі загальний строк проходження ВЛК для військовозобов’язаних становить 14 днів. Водночас, якщо медичне обстеження не потребує додаткових обстежень і стан здоров’я оцінюється як задовільний, цей термін може скоротитися до 4 днів.
Якщо ж виникає необхідність у проведенні додаткових досліджень чи консультацій за направленням членів комісії, строк проходження ВЛК продовжується на весь період, необхідний для завершення обстеження (з урахуванням черг у медичних закладах).
Строк проходження ВЛК для осіб зі скасованим статусом «обмежено придатний»
У квітні 2024 року в Україні скасували категорію «обмежено придатний». Усі, хто до 4 травня 2024 року отримав такий статус, зобов’язані пройти повторний медичний огляд для визначення їхньої актуальної придатності до служби.
Спочатку пройти повторну ВЛК потрібно було до 4 лютого 2025 року, однак через велику кількість людей, які не встигли цього зробити, Верховна Рада подовжила строки.
Новий дедлайн для проходження ВЛК особами зі скасованим статусом «обмежено придатний» – до 5 червня 2025 року. Це означає, що до цієї дати вони мають отримати новий висновок щодо придатності до військової служби, аби уникнути адміністративної відповідальності чи інших санкцій, передбачених законодавством.
Процедура проходження ВЛК включає кілька основних етапів:
- Отримання направлення – ТЦК та СП видає військовозобов’язаному направлення на медичний огляд. З 31 січня 2025 року з’явилася можливість отримати таке направлення через мобільний застосунок «Резерв+».
- Медичний огляд – Комісія, до складу якої входять лікарі різних спеціальностей, проводить комплексну перевірку стану здоров’я. За потреби можуть призначатися додаткові лабораторні або інструментальні обстеження.
- Висновок комісії – За результатами обстеження ВЛК ухвалює рішення про придатність до військової служби. Висновок може бути таким:
- придатний до військової служби;
- тимчасово непридатний (потрібне лікування з подальшим повторним оглядом);
- непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.