16 квітня у селі Домашин Великоберезнянської ТГ місцеві жителі знайшли ведмежа, яке заблукало. На місце знахідки сільський голова викликав працівників Ужанського національного парку. Зараз ведмежа перебуває у Реабілітаційному центрі бурого ведмедя НПП “Синевир”.

Ведмежа знайдене в с. Домашин

Згодом, 1 травня у мережу потрапила фотографія трьох прикордонників, які стоять над тушею мертвого ведмедя.

Прикордонники Чопського загону біля туші ведмедя

На неї одразу відреагували працівники Ужанського національного природного парку: «У ході вияснення обставин інциденту, співставлення фото- та відеоматеріалів, оприлюднених державною прикордонною службою України, та наявних в Ужанського НПП було зроблено висновок, що мова йде про одне й те саме ведмежа. В результаті проведеної роботи, отримано інформацію, яка дає підстави вважати, що ведмедиця була знищена в результаті незаконного полювання, організованого та здійсненого посадовими особами ДПС України».

Як докази  Ужанський нацпарк використав відео та світлини, опубліковані ДПСУ про виявлення ведмежати у селі Стужиця.

 

Проте, інформацію про причетність військовослужбовців до вбивства тварини прикордонники одразу спростували та запевнили, що на фото— самець ведмедя, а не самиця. «Окремо зауважимо, що відстань від місця, де знайшли тіло ведмедя, становить близько 60 кілометрів від району, де військовослужбовці відділу «Стужиця» раніше знайшли ведмежа, про яке йшлося в дописі представника Ужанського національного парку», – заявило Західне регіональне управління Держприкордонслужби України-Західний  кордон.

Самець чи самиця: версія ДПСУ

3 травня на брифінгу Роман Кігівчак, перший заступник начальника 94 прикордонного Чопського загону, запевняв, що інформація, яка була оприлюднена представником Ужанського національного парку, не відповідає дійсності та має компрометуючий характер.

Роман Кігівчак, перший заступник начальника 94 прикордонного Чопського загону

“На початку квітня прикордонний наряд здійснював охорону державного кордону по тилових підступах на ділянці відділення спектрів прикордонної служби “Княгиня”. Прикордонним нарядом було виявлено дику тварину. Ми підійшли до ведмедя й побачили, що він без ознак життя. Ввечері з охорони державного кордону було здійснено доповідь керівництву підрозділу, після чого вони передали дану інформацію “Кам’яницькому лісництву”, – коментує посадовець.

 

Василь Кива, молодший сержант прикордонної служби відділення “Кам’яниця”

 

Тіло ведмедя першим знайшов молодший сержант прикордонної служби відділення “Кам’яниця” Василь Кива. Оприлюднену світлину з мертвою твариною пояснює так:

«Я за свої роки ніколи не бачив ведмедя, тільки в зоопарку, таке щодня не зустрінеш, ми не обдумали, зробили спільне фото, оприлюднив я його тільки для «близьких друзів» у соцмережах».

 

 

Про правильність складання заключного акту

Як запевняє ДПСУ, на місце події викликала співробітників Нацполіції та Кам’яницького лісництва. За їх участі і складався заключний акт про смерть тварини. У ньому вказано, що це залишки трупа самця бурого ведмедя. Приблизний вік 15 років. Тіло виснажене, з моменту загибелі пройшло 7-10 днів. Відмічаються сильні ознаки трупного розкладання, а шкіряний покрив без ознак пошкодження.

Туша ведмедя була закопана на тому ж місці, де її знайшли. Проте, ексгумації для повторного огляду, як запевняє Владислав Каменца, начальник відділу державної охорони ПЗФ Ужанського нацпарку, проведено не було.

Владислав Каменца, начальник відділу державної охорони ПЗФ Ужанського нацпарку

 

«Стосовно обстеження місця “поховання” ведмедя. Труп тварини не викопували. Який його стан і чи дійсно він там – ми так і не побачили. Також навряд можна визначити, що це саме те місце з фото, як твердять прикордонники».

 

Процедура проведення ексгумації

В Україні процедура ексгумації туші червонокнижних тварин під час розслідування регулюється Законом України “Про охорону дикої природи” від 07.06.1996 р. № 2456-XIV (зі змінами та доповненнями).

Стаття 45 цього Закону визначає порядок проведення експертиз та досліджень залишків тварин, які занесені до Червоної книги України. Зокрема, стаття 45-2 передбачає проведення ексгумації туші таких тварин лише за наявності розпорядження відповідного органу виконавчої влади, який займається охороною дикої природи та регулюванням полювання.

Також, згідно з Положенням про порядок ексгумації туші занесених до Червоної книги України видів тварин, затвердженим наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 29.06.2009 р. №265, ексгумацію туші можуть проводити лише спеціалісти відповідних науково-дослідних установ, які мають дозвіл на такий вид діяльності.

Де поділась ведмедиця?

На конфлікт, який виник між прикордонною службою та Ужанським нацпарком, почали реагувати екологи Закарпаття. Оксана Станкевич-Волосянчук , біологиня, експертка з питань екології та охорони довкілля громадської організації «Екосфера» прокоментувала «ведмежий» скандал:

 

Оксана Станкевич-Волосянчук, еколог ГО “Екосфера”

«Важливо розслідувати цю справу, бо браконьєрство, зокрема червонокнижних видів тварин, останні роки почало набувати популярності і повної безкарності. Зараз йдеться про смерть червонокнижного бурого ведмедя, тим більше органи, які представляють державу – департамент екології та природних ресурсів Закарпатської ОВА і Міністерство довкілля та природних ресурсів України – самоусунулись. Тому просто закрити чи не розслідувати справу буде злочином проти природи».

 

Пані Оксана також додала, що будь-хто із зоологів може запевнити, що ведмежа, яке вийшло в село до людей, не може бути без мами.

«Тоді з’являється логічне питання: де його мама? Оскільки ведмежа вийшло в село, яке знаходиться на території Ужанського національного парку, лісова охорона вела своє розслідування. Начальник охорони заявив, що це був факт браконьєрства військовослужбовцями державної прикордонної служби. Така імовірність не виключається. Але тут є питання до якості самої світлини – ведмедиця на ній, чи ні, складно сказати. Світлина містить сліди втручання у зображення. Хто і що хотіли на ній змінити? Заключний акт складався за участі єгерів мисливських товариств і лісників. За правилами акт повинні були складати ветеринари та представників державної екологічної інспекції, оскільки це червонокнижний вид, тому є запитання і до самого акту. Ексгумацію останків тварини чомусь проводити не хочуть, чи не можуть», – говорить екологиня.

Оксана Станкевич-Волосянчук зауважила, що для того, аби розставити всі крапки над  «і», по-перше, треба розкопати останки ведмедя і переконатись у правдивості/неправдивості заключного Акту. По-друге, дослідити фотографію, яку зробили прикордонники, на її автентичність. Після цього можна буде сказати, що звинувачення спростовано або ж підтверджено.

Юлія Шевченко, речниця Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону

 

Прокуратура про слідство

“Слідчий процес ведуть прокурори Закарпатської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону. «За частиною 2 статті 248 ККУ  «Незаконне полювання»,  слідство триває, перевіряється ймовірна причетність до вчиненого посадовців прикордонної служби. Максимальний термін покарання за скоєне – 5 років”, – коментує речниця прокуратури Юлія Шевченко.

 

Наразі слідство у справі триває. Саме йому доведеться визначати, чи це звичайна історія про маленьке ведмежа у ролі «символа весни», як охрестили його люди, чи легковажне знищення червонокнижного звіра.