Артефакти, знайдені під час розкопок на руїнах замкової церкви, передали до Закарпатського обласного краєзнавчого музею імені Тиводара Легоцького.

Як розповів керівник експедиції доцент кафедри археології, етнології та культурології Ужгородського національного університету Володимир Мойжес, найбільш ранні знахідки, які виявлені під час розкопок церкви — це сережка з с-подібним закінченням датована 13 століттям.

Шаблю датовану 16 століттям знайшли під час розкопок на руїнах замкової церкви в Ужгороді на місці поховання чоловіка. Керівником експедиції був доцент кафедри археології, етнології та культурології Ужгородського національного університету Володимир Мойжес.

“Шабля була зроблена десь у 16 столітті, друга половина 16 століття. Як встановлено, що шабля – це є не парадна, а бойова, нею користувалися. Свідченням того є залишки обіймиць, залишки піхв самої шаблі — вони місцями пом’яті і видно, що цю шаблю досить довго використовували. Вона підкреслює статус, це досить таки коштовна річ. Просто так це в поховання не ставили. Клинок (лезо) — це в нас залізо, піхви — їхня основа з дерева, поверх дерево обтягували шкірою. Є в нас металічні оковки, обіймиці — вони з білого металу, підозрюємо, що це срібло. Гарда в нас є білий метал”, — розповів Володимир Мойжес.

За словами Володимира Мойжеса, у 2023 році на руїнах замкової церкви знайшли і 42 монети.

“Така цікава монета, яка була знайдена у 2023 році — це фенінг, срібний фенінг середини 13 століття. Це є Голландія. Мусимо уявити собі географію, яким чином через торгівлю і шляхами монета потрапила на територію Ужгородського замку. Була знайдена на день археолога під час досліджень. Зображений такий подвійний хрест, а з іншого боку профіль”, — додав Володимир Мойжес.

“Це унікальна експозиція, вона побудована на оригінальних предметах, які у нас, як ви бачите, є з цього періоду. З червня буде в доступі ця оновлена експозиція. На 20 червня – на день заснування нашого музею ми плануємо відкрити оновлену цю експозицію”, — зазначає директорка Закарпатського краєзнавчого музею Ольга Шумовська.