Які сорочки шили новонародженим та що означає колір вишиванки. Сьогодні в Україні відзначається День вишиванки, яку часто називають кодом нашої нації. Пропонуємо цікаві факти про вишиванку.
1. Вишите вбрання створювали ще до VI ст., про що свідчать численні дослідження. Проте зразки давньої вишивки не збереглися.
2. В Україні налічується близько сотні вишивальних технік. Серед найвідоміших – гладь, хрестик, низь, мереження, бігунець, плетіння.
3. Вишиванки ніколи не носили на щодень, адже одну сорочку створювали не один місяць. Буденні сорочки так і звалися “буденками”, їх не прикрашали.
4. Колір ниток для вишивки закріплювали тістом. Цікавий факт: до появи штучних барвників вишивальниці використовували виключно природні фарби у вигляді відварів, настоянок із трав, кори, квітів, соку плодів. Термічна обробка у поєднанні з опарою закваски фіксували відтінок на віки.
5. Перша сорочка новонародженого була не з нової тканини – її шили з ношених батьківських речей. Люди вірили, що в цьому одязі зберігається батьківська енергія, яка захистить дитину від пристріту і хвороб. Дівчаток вдягали в перешиту мамину сорочку, а хлопчика – в татову.
6. Особливими були й перші візерунки-обереги: для дівчинки вишивали сорочку чорним візерунком, символом родючості, який в майбутньому повинен захистити від безпліддя. На хлопчика одягали сорочку, вишиту синім і зеленим, захищаючи від природних стихій і травм.
7. Особливою була і традиція пошиття приданого для дівчини на виданні – рушників та вишиванок. Спочатку дівчина дбала про свій одяг, а після закінчення вишивання бралася за сорочку майбутнього чоловіка. Тут дотримувалися деяких прикмет: заборонялося вишивати вночі, до роботи брали нову голку та вишивали наодинці.
8. Сорочка (особливо чоловіча) – символ кохання й вірності. У давньому замовлянні говорилося: “Якою білою є сорочка на тілі, таким, щоб і чоловік до жінки був”.
9. Одна з найоригінальніших вишиванок – борщівська. Така сорочка розшита чорними нитками. Є легенда, що коли турки та татари знищили практично всіх чоловіків у Борщеві, жінки цього і сусідських поселень протягом декількох поколінь одягали саме такі чорно-білі сорочки в знак скорботи та печалі.
10. Найбільш розповсюджені вишиванки сьогодні білого кольору. А ось вишиванки чорного кольору у давнину одягали виключно чоловіки. Сині вишиті сорочки було заведено одягати жінкам, що вже не планували народжувати або ж маленьким дівчаткам. Раніше портал “Коментарі” повідомляв, коли закінчиться навчальний рік у Київській області.
Державне агентство України з питань мистецтв та мистецької освіти
Схожі новини
Категорії
- Без рубрики (3)
- Медіа (19)
- Новини (2 479)
- Розслідування (27)
- Спецпроєкти (35)
Підписатись на новини
* Ви будете отримувати останні новини та оновлення з нашого сайту!