7 листопада відбулася прем’єра драми “Буча”. Стрічка заснована на реальних подіях і розповідає про волонтера з Казахстану Костянтина Гудаускаса, який під час окупації Київщини в лютому-березні 2022 року допоміг евакуювати понад 200 осіб на підконтрольні Україні території.

Повідомляє Суспільне.

Представники команди фільму вважають, що, попри назву, українцям не слід побоюватися ретравматизації під час перегляду стрічки. “Буча” є художнім, а не документальним фільмом, і основна увага зосереджена на історії Костянтина, його особистих мотивах стати волонтером під час війни проти України.

Прототипом головного героя фільму є Костянтин Гудаускас — литовський єврей з українським корінням, чию бабусю депортували з Києва. Він є громадянином Казахстану, а в 2019 році отримав політичний притулок в Україні після виборів президента. Костянтин, колишній правозахисник у Казахстані, розповів на допрем’єрному показі, що у 2019 році протестував проти виборів, які перетворилися на транзит влади. Деякі його друзі не дожили до суду, про який згадується на початку фільму.

Костянтин зазначив, що усвідомив, що суспільство Казахстану не готове змінювати ситуацію в країні, і не хотів жертвувати своїм життям даремно. Після показу фільму він поділився, що тоді, як і зараз, мав можливість залишити Україну: у нього є рідні в Європі та США. Проте він вважає, що байдужість — це форма співучасті в терорі, який триває нині, і тому вирішив залишитися.

Костянтин опанував українську мову і під час показу спілкувався нею, зазначивши, що тепер вважає себе частиною українського народу, а ця війна для нього теж є боротьбою за свободу, яку треба відстоювати. У фільмі його зіграв польський актор Цезарій Лукашевич. Режисер Станіслав Тіунов і сценарист Олександр Щур пояснили, що шукали актора, який би візуально відрізнявся від українців і додав міжнародного звучання проєкту, тому обрали серед відгуків британських та польських акторів.