На Закарпатті є 62 сміттєзвалища, майже в половині з них нема місця для відходів, а інші заповнені на 85%. Про це Суспільному повідомив начальник обласного відділу поводження з відходами Віталій Ковач. Також в області є два полігони для сміття. Вони розташовані в Ужгородському та Мукачівському районах.
Полігон твердих побутових в Ужгородському районі заповнений на 95%
Полігон для захоронення сміття в селі Барвінок Ужгородського району має площу 3,7 га. Це єдине місце, куди привозять сміття жителі Ужгородської громади. У департаменті міського господарства від коментарів Суспільному відмовилися. Прессекретарка Ужгородської міськради Алла Кохан повідомила, що наразі полігон заповнений на 95%, на його експлуатацію цього року з міського бюджету виділили 740 тисяч гривень.
На цей полігон з Ужгорода вивозить сміття компанія “АВЕ”. Його директорка Наталія Якубик розповіла: за 10 місяців цього року працівники вивезли на захоронення близько 180-ти тисяч кубічних метрів відходів.
“Минулого року, якщо брати для порівняння, тенденція плюс-мінус тримається однакова щодо кількісті відходів. Можливо, трішки більше цього року вивезено. У місяць з Ужгорода десь 18 тисяч метрів кубічних сміття вивезли. У середньому в Україні так і тримається, якщо брати на одного мешканця, то близько два метри кубічні в рік один мешканець утворює побутових відходів”, — розповідає Наталія Якубик. “Приблизно 10% всіх відходів наші мешканці сортують. Відсортоване сміття забирається іншим типом машин. Тут на місці ще його пересортовуємо. Сортуємо за кольорами. Пресуємо й відправляємо на переробку”.
За словами директорки компанії, вивозять сміття на полігон в село Барвінок, оскільки іншого місця немає. “На жаль, наш полігон повністю заповнений. Питання щодо нового полігону чи нового сортувального й переробного заводу піднімається на рівні області — облдержамдіністрації”.
Полігон у Мукачівському районі: протягом року привозять близько 48 тисяч тонн
На полігон у селі Верхній Коропець привозять сміття з Мукачева й району. Його площа — 12,5 га. За словами директорки Мукачівського комунального підприємства “Чисте місто” Душки Масалової, полігон для захоронення сміття заповнений на 80%.
“У нашому місті один полігон твердих побутових відходів, який експлуатується з вересня 2008 року терміном експлуатації 16, 5 років. На даний час він ще не використав свій ресурс. У нас на полігоні є автомобільна вага: приймаємо відходи зважуванням, заїжджає спеціальна машина. Приблизно добова норма приймання і захоронення виходить 140 тонн, у місяць – 3,5-4 тис. тонн, а протягом року приблизно 47-48 тис. тонн”, — розповіла директорка комунального підприємства.
Душка Масалова каже: поки не шукали ділянок для нового полігону: “Немає такого, щоб підшукувати інший полігон, тому що термін експлуатації ще не спливає і полігон не переповнений, нам надають послуги компактори для ущільнення відходів, тому ще буде продовження терміну на декілька років після закінчення терміну його експлуатації”, — зазначила директорка комунального підприємства.
Як вирішити проблему сміття в області
Начальник обласного відділу поводження з відходами Закарпатської ОДА Віталій Ковач каже: в області зареєстровані два полігони для захоронення сміття та 62 сміттєзвалища. “Із них є ті, які працюють, та ті, які не працюють. 29 з тих, які не працюють, уже підлягають рекультивації, всі інші поки працюють, але заповнені на 85%, і це є проблемою”, — каже Віталій Ковач.
“Аби вирішити цю проблему, необхідно залучити якісь інвестиції для створення сміттєсортувальних ліній та сміттєпереробних заводів. На даний момент у нас розробляється план управління відходів, ми комунікуємо з територіальними громадами, надали їм опитувальник для написання цього плану, на цей момент тільки 50% надали нам відповіді на цей опитувальник”, — повідомив начальник обласного відділу поводження з відходами.
За словами екологині Оксани Станкевич-Волосянчук, захоронення сміття на полігонах можливе після того, як воно буде відсортоване: “Існують небезпечні відходи, існують такі відходи, які потребують відповідних полігонів, на жаль, у нас таких немає. Фактично, сьогодні експлуатується Ужгородський полігон за надзвичайно низькою ціною, коли він відпрацює свій ресурс, Ужгород не буде мати можливості кудись вивозити сміття і навряд нам будь-яка сусідня громада дасть територію для облаштування якогось іншого заводу, полігону чи якогось іншого об’єкту управління відходами”, — каже екологиня.
“Поки в області немає сміттєперорбних заводів, необхідно сортувати та компостувати сміття. Наприклад, досвід Львова, де вже існують компостувальні станції. Комунальне підприємство щороку продає добриво на енну суму, тобто це додаткові доходи в бюджет і це є абсолютно екологічний спосіб переробки органіки. Люди сортують, люди виносять в особливі контейнери ось цю органіку і, фактично, на полігон не попадає та фракція, яка гниє, яка реально забруднює довкілля. При цьому не викидаються в атмосферу метан та інші парникові гази, а в результаті отримується екологічний продукт”, — розповіла екологиня.
Оксана Станкевич-Волосянчук додала: на місці полігонів, які не використовуються, можна збудувати парк чи інші зони відпочинку, якщо правильно очистити ґрунт.
Суспільне Закарпаття
Схожі новини
Категорії
- Без рубрики (3)
- Медіа (19)
- Новини (2 484)
- Розслідування (27)
- Спецпроєкти (35)
Підписатись на новини
* Ви будете отримувати останні новини та оновлення з нашого сайту!