Громадська організація “КАРПАТСЬКІ ОБРІЇ” у межах проєкту “ACCORD: Accountability and Capacity-building for Customs Oversight and Reform Development” здійснила огляд ключових подій у митній сфері Закарпаття та Львівщини за лютий 2025 року.
Корупційні скандали
У лютому низка національних та регіональних медіа повідомила про корупційні справи на Львівській митниці. Найбільший резонанс отримали такі випадки:
- Розслідування щодо колишнього службовця Львівської митниці, який сприяв незаконному переміщенню товарів поза митним контролем, що призвело до недоотримання державою 15 млн грн митних платежів. Справою займається Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП).
- Викриття інспекторів митного поста “Городок”, які маніпулювали митною документацією, занижуючи вартість товарів. Це дозволило ввезти 200 скутерів з використанням незаконних податкових пільг. Спільну операцію провели Львівська митниця та Державне бюро розслідувань (ДБР).
Контрабанда: тютюнові схеми та культурні цінності
У лютому на митних постах Львівської та Закарпатської митниць було зафіксовано кілька резонансних випадків:
- Вилучення історичних цінностей. На пункті пропуску “Шегині-Медика” в авто мешканця Буковини виявили шість стародруків XVIII–XIX століття. На Закарпатті, у пункті “Дякове”, затримано колекцію старовинних монет, які мали бути вивезені до Великої Британії.
- Судовий процес щодо примусового вилучення автомобіля. Верховний Суд визнав, що громадянин Польщі має право на компенсацію за авто, вилучене в нього у 2021 році на оборонні потреби України. Авто спочатку конфіскували за порушення митних правил, але суд встановив відсутність порушень з боку власника.
- Спроба незаконного ввезення автомобілів. У пункті “Грушів-Будомєж” затримано транспортний засіб, що перевозив два легкові авто Nissan. Власник подав неправдиві документи, занизивши їхню вартість на 150 тис. грн.
Зміни у митних правилах та кадрові ротації
Однією з найбільш обговорюваних тем у закарпатських медіа стало призначення нового керівника Закарпатської митниці. Посаду очолив Ілля Ніжніков, який раніше працював у Житомирській митниці, Держмитслужбі та СБУ. Його перші кроки на посаді включали переговори зі словацькими колегами щодо відкриття пішохідного переходу “Ужгород–Вишнє Нємецьке”, проте запуск поки що відкладається через незавершену реконструкцію.
Також закарпатські митники відзвітували, що за січень 2025 року оформили понад 10 тисяч митних декларацій. Основними імпортерами української продукції стали Німеччина, Італія та Чехія, тоді як найбільше товарів в Україну надійшло з Чехії, Словаччини та Угорщини. Львівська митниця за цей період опрацювала імпортні поставки на 45,7 млрд грн та експортні – на 8,7 млрд грн.
Публікація створена та підтримується в рамках субгранту проєкту “ACCORD: Accountability and Capacity-building for Customs Oversight and Reform Development” за фінансової підтримки Європейського Союзу, що реалізується ГО Інститут аналітики та адвокації / Institute of Analytics and Advocacy та ГО Технології Прогресу. Його зміст є виключною відповідальністю субгрантера проєкту ACCORD ГО “КАРПАТСЬКІ ОБРІЇ” і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.