Українським біженцям роз’яснили, які зміни в законодавстві та умовах перебування чекають на них у Європі.
Після початку війни багато українців були змушені переселитися до країн ЄС. З розвитком ситуації держави-члени ЄС коригують свою політику щодо українських біженців, зокрема в аспектах перебування та підтримки.
З 1 березня 2025 року у Словаччині будуть посилені правила для українських біженців. Зокрема, термін перебування в державних центрах тимчасового розміщення скоротиться вдвічі — з 120 до 60 днів, і житлова субсидія буде виділятися лише на цей період. Однак це не стосуватиметься соціально вразливих груп населення, зокрема сімей з дітьми, літніх людей та осіб з інвалідністю, які отримуватимуть додаткову підтримку.
З початку 2025 року в Австрії планується запровадити нові правила базової допомоги для українських біженців. Так, наявність автомобіля може стати підставою для відмови в наданні допомоги, оскільки вважається, що людина, яка може утримувати транспорт, не потребує державної підтримки.
Швейцарія, на відміну від деяких інших країн Європи, обирає більш лояльний підхід до українських біженців. До лютого 2025 року планується значне спрощення процедури працевлаштування для українців, замінивши дозвільний порядок на повідомний.
Однак від біженців вимагатимуть активної участі в програмах соціальної інтеграції, які включатимуть вивчення мови та ознайомлення з місцевими культурними і соціальними нормами.
Рада ЄС ухвалила рішення у червні 2024 року про продовження тимчасового захисту для українських біженців до 4 березня 2026 року. Це рішення забезпечує правову основу для перебування українців у країнах Євросоюзу і доступ до соціальних послуг.
Український уряд закликає своїх громадян повернутися на батьківщину, зокрема через потребу у фахівцях для відновлення країни.
Спільно з німецькою владою планується створення спеціальних центрів “Хаби єдності”, які сприятимуть поверненню українських біженців додому. Для працівників деяких галузей також гарантується відсутність призову до армії.
Українських біженців у Європі очікують ряд змін